Więzień Labiryntu – Recenzja

Popularyzacja motywu przyszłości

W ostatnich latach “postapokaliptyczny” gatunek książki zawładnął światem przez ujęcie serc zafascynowanych futuryzmem czytelników na całym świecie . Wraz z rosnącą popularnością tego gatunku nastąpił napływ nowych książek i z tej racji, coraz trudniej jest czytelnikom znaleźć dobre postapokaliptyczne powieści, które wyróżniają się z tłumu. W przypadku Więźnia Labiryntu, jednej z najpopularniejszych powieści tego gatunku, James Dashner zdołał przekroczyć status quo i wyprodukować ogromną lekturę, która w szybkim tempie stała się uwielbianą serią książek.

Początek akcji

Akcja gry rozgrywa się w odległej przyszłości, gdzie grupa nastolatków zostaje w tajemniczy sposób teleportowana do gigantycznego, kamiennego labiryntu. Ich pamięć została wyczyszczona, zostali zamknięci tam bez wskazówek i wkrótce bohaterowie postanawiają sami odkryć, dlaczego znaleźli się w tej pozycji i jakie środki muszą podjąć, aby uciec.

Ich sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy odkryli, że drzwi labiryntu zamykają się co wieczór. W nocy okrutne potwory wędrują wolno i pożerają ludzi stojących na ich drodze. Nastolatki, które deklarują się jako “Streferzy”, próbują mapować labirynt, lecz robienie tego stwarza oczywiste zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Przybycie Świeżaka

W końcu zjawia Thomas, nowy Strefer, czyli tak zwany “Świeżak”. Zostaje on przetransportowany do labiryntu przy pomocy “Pudła”. Gdy dowiaduje się o tej nowej rzeczywistości, chłopak postanawia stamtąd uciec. Historia podąża za jego punktem widzenia w perspektywie pierwszej osoby. Thomas, po nieudanej próbie ucieczki, w końcu godzi się z nowym życiem jako Strefer, ale pewnej nocy, gdy przechodzi przez zewnętrzną warstwę labiryntu, jego świat zostaje wywrócony na lewą stronę.

Z czasem Thomas musi stawić czoła tym nieuchronnym zmaganiom, jednocześnie próbując rozwiązać wielką zagadkę labiryntu. Czytelnicy są trzymani na krawędzi przez całą powieść, z ukrytymi i niespodzianymi zwrotami akcji na każdym kroku rozdziału.

Opinia

Polecam tę lekturę zarówno nastolatkom, jak i dorosłym. Choć prawdą jest, że powieść jest skierowana do młodej grupy demograficznej, jej fabuła angażuje nawet najbardziej dojrzałych czytelników. Zakończenia po prostu nie da się przewidzieć, pozostawiając czytelnikom własne spekulacje na temat tajemniczego pochodzenia labiryntu.

Jedna skarga, którą mogę złożyć, to brak rozwoju postaci. Fabuła jest tak pełna akcji, że Dashner postanowił pominąć kilka subtelniejszych niuansów dobrej powieści. Myślę, że wiele z tych postaci mogło przejść wewnętrzną metamorfozę już w momencie wielkiego odkrycia działania labiryntu.

Ogólnie rzecz biorąc, Więzień labiryntu kupisz w Taniej Książce jest najwyższej jakości postapokaliptyczną powieścią dla nastolatków, co sprawia, że lektura jest wciągająca. Historia rzuca światło na naturalne instynkty nastolatków w prawdziwej izolacji. Czyniąc to, odbija się echem wielu tematów, które pozostawiają czytelnikom rysowanie znaczących pytań o życie, naturę i cel ludzkości.

Info