Więzień labiryntu – dla kogo jest ta seria książek

Powieści antyutopijne dla młodzieży w ostatnich latach mają się wyjątkowo dobrze. Trudno się takiej tendencji dziwić, gdyż książki science fiction charakteryzują się w dużej mierze niezwykłą i często zaskakującą fabułą, która utrzymuje naszą uwagę. Mimo tego rynek powieści młodzieżowych wciąż boryka się często z problemem niskiej jakości tekstów, które się na nim ukazują. Praktycznie od czasów Igrzysk śmierci nie pojawił się cykl, który mógłby z nim konkurować. W końcu jednak na scenę wkroczył James Dashner i jego seria pod tytułem więzień labiryntu. O czym jest ta historia? I dlaczego warto ją wyróżnić na tle innych?

Oryginalny pomysł na fabułę

Więzień labiryntu to cykl, który składa się z trzech książek. Pierwsza z nich w zasadzie dopiero wprowadza nas w zawiłości fabularne tej historii, jednak już we wprowadzającym tomie, możemy się przekonać o tym, jak bardzo oryginalna jest to opowieść. Początkowo wiemy niewiele, tak jak i nasi bohaterowie, którzy trafiają do tajemniczego labiryntu. Jak się tu dostali? Co się zdarzyło wcześniej? Żaden z nich nie jest w stanie sobie przypomnieć. Wraz z rozwojem fabuły będziemy dowiadywać się coraz to nowych faktów na temat świata, w którym przyszło żyć naszym bohaterom oraz katastrofie, jaka go spotkała.

Nie tylko dla nastolatków

Choć James Dashner pisał swój cykl z myślą o młodych, nastoletnich czytelnikach, po Więźnia labiryntu sięgają i starsi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że autorowi udało wykreować się oryginalny i tętniący życiem świat, który jednak na każdym kroku nas zadziwia. Powolne i stopniowe dawkowanie informacji na temat uniwersum, w którym się znaleźliśmy, również wpłynęło na pozytywne odczucia wynikające z lektury. Na koniec warto zaznaczyć, że Dashner wykreował przy tym zaskakująco interesujących bohaterów, którzy mimo tego, że chwilami są w stanie nas zirytować, jednocześnie prezentują sobą dużą naturalność.

Krótka charakterystyka książek z serii Więzień labiryntu kupisz w Taniej Książce:

– cykl trzech książek science fiction dla młodzieży,

– jeden z największych bestsellerów ostatnich lat,

– na podstawie książki powstała popularna adaptacja filmowa, 

– historia oparta na oryginalnych rozwiązaniach,

– wielowymiarowy główni bohaterowie,

– antyutopijna i zachęcają do przemyśleń opowieść,

– nieprzewidywalna i unikająca schematów narracja,

– trudno przewidzieć zakończenie całego cyklu,

– świetna konkurencja dla Igrzysk śmierci.  

Info