6 – latki “Muchomorki”

Jesteśmy najstarszą grupą w przedszkolu. Od tego roku przyjęliśmy  nazwę „Muchomorki”. Będziemy  starać się  godnie przestrzegać  norm i zasad, obowiązujących w naszej społeczności . Tegorocznym postanowieniem grupy jest dobre przygotowanie się do podjęcia nauki w szkole. Poprzez poznawanie otaczającego nas świata wzbogacimy swoją wiedzę i będziemy się nią dzielić z innymi. Nie zabraknie  wspólnych, nowych i starych, zabaw na placu przedszkolnym i w sali. Z piosenką na ustach będziemy radośnie  spędzać czas w przedszkolu.

Nauczyciele pracujący w grupie:

Wychowawca: Katarzyna Szkopek- Karwacka

Nauczyciele dochodzący: Małgorzata Białecka

Pomoc nauczycielki: Jolanta Kempa

ZEBRANIA I KONSULTACJE
Zebrania grupowe odbywać się będą według potrzeb nauczycieli i rodziców. Natomiast konsultacje indywidualne z nauczycielką grupy Katarzyną Szkopek-Karwacką odbywać się będą  w ostatni  czwartek miesiąca   w godzinach: 14.00-15.00

                             

     

Kilka ciekawostek z życia naszej grupy

             Już w pierwszym tygodniu pobytu w przedszkolu stanęliśmy przed ważnym zadaniem. Wraz z naszymi paniami udaliśmy się na największe skrzyżowanie świetlne w Ostrzeszowie. Celem wycieczki było uważne obserwowanie wszystkich znaków drogowych, jakie napotkaliśmy po drodze i stosowanie się do nich. Po powrocie do przedszkola pani pogratulowała wszystkim dzieciom dobrej znajomości przepisów ruchu pieszych.

                              W kolejnym tygodniu nasza grupa wzięła udział w konkursie  „Moja Mała Ojczyzna”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Forum Rozwoju Ziemi Ostrzeszowskiej. Postanowiliśmy wykleić papierem kolorowym rysunek Baszty Kazimierza Wielkiego, a uroku naszej pracy dodała barwna kolorystyka. Podczas VI Pikniku Kolejowego ogłoszono wyniki konkursu i okazało się, że zajęliśmy III miejsce.  Serdeczne gratulacje należą się Julii Mądrej, Zuzannie Kicman, Oldze Puchale oraz Szymonowi Graji.

                            30 września 2013 w poniedziałek świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Chłopca. Wszyscy chłopcy otrzymali drobne upominki. Dzień upłynął nam w miłej atmosferze z wieloma niespodziankami.

 

  

 

8 października 2013 o godzinie 9.30  obchodziliśmy w naszej grupie bardzo ważną uroczystość Pasowanie Sześciolatka. Nasi  rodzice z wielkim podziwem oglądali  program artystyczny, przygotowany przez nas. Wszystkie dzieci złożyły przysięgę, a pani dyrektor pasowała każdego na sześciolatka, wręczając dyplomy i rogi obfitości.  Nie zabrało, oczywiście, słodkiego poczęstunku, przy którym rodzice wymieniali się wrażeniami z występu swoich dzieci.

 

                            Również  miłym i ciekawym dniem w naszej grupie była wycieczka do nadleśnictwa w Przedborowe. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem, kolejny już raz, odwiedzić zaprzyjaźnione nadleśnictwo. Celem wycieczki był spacer ścieżką edukacyjną w celu poznania różnych gatunków drzew i pomników przyrody. Pogoda dopisała, a więc udaliśmy się również zobaczyć miejsca, w których sadzi się nowy las.  Pełni wrażeń, zmęczeni wędrówką po lesie, wróciliśmy do naszego przedszkola.

 

 

                           Będziemy także wspominać wycieczkę do ogrodnictwa państwa Izabeli i Wiktora Marczaków, rodziców naszego kolegi Igora.Mimo mglistej aury powędrowaliśmy z uśmiechem na twarzy i z piosenką na ustach. Pani Iza opowiedziała nam,  jak wygląda uprawa chryzantem, kwiatów które przyozdabiają pomniki   na cmentarzu. Z wielkim zaciekawieniem podziwialiśmy kwiaty, które swoimi kolorami przypominały nam barwy jesieni.

 

 

Odżywiamy się zdrowo – przygotowujemy sałatkę warzywną.

 

25 października w piątek tuż po śniadaniu, ubrani  w fartuszki, przystąpiliśmy do krojenia warzyw na tradycyjną sałatkę. Każdy z nas przyniósł ugotowane warzywa , jajko, ogórka kiszonego oraz deseczkę do krojenia. Z przedszkolnej kuchni pojawiły się noże kuchenne i miski do sałatki. Następnie nasza pani  pokazała nam, w jaki sposób mamy kroić warzywa. Pełni zapału w radosnym nastroju zapełnialiśmy miskę warzywami. W końcowym etapie dodaliśmy majonez, sól, pieprz i wymieszaliśmy wszystko razem. Zmęczeni, z wielkim apetytem, usiedliśmy razem do stołu i delektowaliśmy się pyszną sałatką.

 

 

 

Pamiętamy o tych, którzy odeszli…

 

        TYDZIEŃ Z PAŃSTWAMI UNII EUROPEJSKIEJ

      Od 12 do 15 listopada w naszym przedszkolu  poznawaliśmy  zabytki, zwyczaje i tradycje Niemiec. W sali stworzyliśmy kącik z ciekawymi  materiałami , zdjęciami i pamiątkami przyniesionymi przez panią i dzieci. Nauczyliśmy się również przedstawiać i podawać miejsce zamieszkania   w języku niemieckim. Poznaliśmy wiele ciekawych potraw regionalnych,          a pod koniec tygodnia wzięliśmy udział w quizie  podsumowującym  znajomość  wiedzy o  poznanym kraju. Każdego dnia  ubieraliśmy się w kolorach  flagi niemieckiej.

 

      KOLOROWY TYDZIEŃ

               Już  po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu kolorowy tydzień. Wszystkie dzieci ubierały się każdego dnia w  innym wyznaczonym kolorze. Pomimo deszczowej, jesiennej pogody humory dopisywały nam, a kolorowe ubrania ubarwiały naszą salę.

 

              ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

               Mimo pierwszych  opadów śniegu, 26 listopada 2013 roku postanowiliśmy wyruszyć na kolejną wycieczkę. Tym razem udaliśmy się  do Biblioteki Publicznej. Celem wycieczki była lekcja biblioteczna w oddziale dziecięcym dotycząca możliwości wypożyczania książek.  Dowiedzieliśmy się,  w jaki sposób można zostać członkiem biblioteki. Pani bibliotekarka przeczytała dwie książeczki, dzięki czemu poznaliśmy nowych bajkowych bohaterów.Teraz wiemy jedno, na pewno będziemy  korzystać z biblioteki, poznawać  i wzbogacać swoją wiedzę, czytając ciekawe książki.

 

KONKURS  „DRZEWKO  BOŻONARODZENIOWE”

                 Już po raz kolejny nasza grupa  wzięła  udział w konkursie plastycznym. Tym razem celem pracy było wykonanie Drzewka Bożonarodzeniowego. Zgromadziliśmy potrzebne nam materiały: sreberka, kolorowe ozdobne papiery, bibułę, cekiny itp. Po wielu przemyśleniach przystąpiliśmy do ozdabiania drzewka. Podczas pracy nie zbrakło nam humoru, sala mieniła się kolorowym brokatem,  resztkami pociętej bibuły, a  fantazyjne pióra przypominały nam puszysty śnieg.

 

                                ANDRZEJKOWE    WRÓŻBY

              Nadszedł koniec listopada.  W piątkowy poranek zagościło do naszej grupie wiele wróżek i wróżbitów. Sala została przystrojona  w kolorowe lampiony, na stołach pojawiły się płonące świece, a pozasłaniane okna tworzyły półmrok. W końcu pojawiła się Pani – wróżka i rozpoczęła się wspaniała zabawa. Każdy z nas dowiedział się, co ciekawego czeka go w nadchodzącym roku. W rytm  andrzejkowej muzyki ruszyliśmy do tańca. Kolorowe falbanki wróżek wyglądały przepięknie, a czarne peleryny wróżbitów unosiły się   nad tańczącymi niczym jakieś tajemnicze skrzydła. Na stoliczkach nie zabrakło słodkości. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do  swoich domów.

 

 

PIERNIKOWY  ZAWRÓT  GŁOWY…

              Powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc postanowiliśmy zabrać się za pieczenie pierników. Każdy z nas przyniósł foremki  do ich wykrawania. Najpierw zarobiliśmy ciasto, potem rozwałkowaliśmy je, aż w końcu nadszedł czas na wykrawanie różnych ciekawych  form. Nie zabrakło gwiazdek, reniferów, serduszek, itp.  Po kilku dniach  zabraliśmy się za lukrowanie pierników. Jesteśmy dumni, że potrafimy już tak wiele sami zrobić.

 

MIKOŁAJU,  MIKOŁAJU  BYŁO  Z  TOBĄ   TAK , JAK  W  RAJU.

          Piątkowy poranek 6 grudnia 2013 przywitał nas miłymi niespodziankami. Tuż po śniadaniu, śladami mikołajkowych stóp, udaliśmy się na hol, gdzie byliśmy widzami bajki przedstawionej przez rodziców. Przenieśliśmy się  w świat zwierząt mieszkających w zoo. Wraz ze śnieżynką, która zaprosiła  do nas Świętego Mikołaja, przywitaliśmy naszego gościa piosenką. Potem uczestniczyliśmy w  Quizie na temat pochodzenia Mikołaja. Z uśmiechem na ustach powędrowaliśmy do naszych sal, w których zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia z aktorami i Mikołajem. Tego dnia czekało na nas jeszcze wiele, ciekawych atrakcji.

 

KARTKI  NA  ŚWIATECZNY  KIERMASZ

           Tradycyjnie, jak co roku, w naszym przedszkolu przygotowujemy kartki na kiermasz  bożonarodzeniowy. Każdy z nas  zgromadził  sobie potrzebne  materiały do wyklejania kartki. Jesteśmy już najstarszą grupą , więc postanowiliśmy, tak jak potrafimy samodzielnie wykonać pracę. Podczas wyklejania nie zabrakło pomysłowości i  fantazji, szczególnie  zwróciliśmy uwagę na estetykę.

 

         WYCIECZKA DO MUZEUM NA WYSTAWĘ  PAPIRUSU

                We wtorkowy mroźny poranek 10 grudnia 2013 udaliśmy się  do muzeum na wystawę Dzieje papieru i papiernictwa ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Najpierw obejrzeliśmy film, opowiadający  o początkach produkcji papieru, aż po dzisiejsze czasy w Dusznikach Zdrój. Dowiedzieliśmy się  również o tradycjach i zwyczajach,  dotyczących kiermaszu różnorodnych rzeczy wykonanych z papieru. Druga część wycieczki,  to zwiedzanie wystawy poświęconej tematyce tradycji, produkcji papieru. Największą atrakcja czekała nas na koniec. Każdy mógł własnoręcznie  wyprodukować ozdobną kartkę. W drodze powrotnej  do przedszkola  zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie przy pięknie udekorowanej na ostrzeszowskim rynku choince.

 

JASEŁKA

                             Nadszedł czas świąt Bożego Narodzenia. Wraz z całą naszą grupą w piątek 20 grudnia 2013 r. wystawiliśmy  dla dzieci z naszego przedszkola jasełka. Gdy śpiewaliśmy kolędy, zapachniało świerkiem, barszczem, karpiem i makowcem. Ze wzruszeniem przenieśliśmy się w myślach do stajenki, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Niejedna łza zakręciła się w oczach widzów.

                        W tym nastroju, łamiąc się opłatkiem, jak nakazuje tradycja,  złożyliśmy sobie moc życzeń świątecznych i noworocznych. Nie zabrakło wspomnień o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami

 

10 stycznia 2014  udaliśmy się  do Domu Pomocy Społecznej, żeby wystawić  przygotowane przez nas jasełka. Mama Oskara wyruszyła do DPS samochodem, zapakowanym po brzegi strojami.  Pomimo wietrznej  i deszczowej pogody powędrowaliśmy na przedstawienie. Z wielkim zachwytem i podziwem przyglądano się naszym występom. Nie zabrakło oklasków i słów uznania za przygotowany przez nas program.

14 stycznia 2014 roku wystawiliśmy już po raz kolejny jasełka, tym razem dla naszych rodziców. Był to najmilszy dla nich noworoczny prezent. Podczas występu niejednemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku. Tuż po występie zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek, podczas którego mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami.

                               ZABAWA  KARNAWAŁOWA

         Już ostatni raz uczestniczyliśmy w zabawie karnawałowej w przedszkolu. Przebrani  za wróżki, księżniczki, cyganki, kowbojów, Indian, Batmanów w barwnych strojach wyruszyliśmy do sali przystrojonej  balonami, serpentynami i  kolorowymi ozdobami. Przy dźwiękach karnawałowej muzyki tańczyliśmy, braliśmy udział w różnych zabawach i pląsach. W przerwach między kolejnymi zabawami  częstowaliśmy się, przygotowanymi przez panie, słodkościami. Będziemy długo pamiętać ten bal.

Serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w zorganizowaniu zabawy.

 

                                  Mały wolontariat

              Pod koniec lutego Muchomorki przystąpiły do programu społecznego Mały wolontariat, który ma uczyć dzieci i młodzieży wrażliwości społecznej, pomagania innym oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat. Chcemy pomagać  osobom samotnym, starszym, chorym dzieciom, zwierzętom mieszkającym w schroniskach. Będziemy czynić dobre uczynki, żeby stać się lepszymi. Pomoże nam w tym wszystkim książka Dobre uczynki Cecylki Knedelek, która jest jednym a elementów programu.

Pierwszym krokiem przystąpienia do programu stał się wykonany przez nas plakat, będący symbolem Małego wolontariatu. Przedstawia on serce, które powstało z kolorowych odcisków naszych dłoni.

 

POWSTAJE KĄCIK WIOSENNY

       Dużymi krokami zbliża się do nas wiosna. Za oknami naszego przedszkola słuchać  śpiew ptaków. Słońce coraz  mocniej zaczyna świecić. Na dworze robi się cieplej, a drzewa zaczynają się zielenić. Czuć już pierwsze oznaki wiosny. Podczas każdego spaceru obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie. Wraz z nasza panią postanowiliśmy zasadzić do doniczek pierwsze wiosenne kwiaty. Każdy z nas posadził na skrawku ziemi nasionka kwiatów. Nie zabrakło, tradycyjnie, jak każdego roku, rzeżuchy, która po wyrośnięciu będzie ozdobą naszych kanapek. Teraz czekamy na pierwsze kwiaty w naszym kąciku.

 

 

                    Przygotowania do nadejścia wiosny!

                       Jak co roku, nasza grupa – Muchomorki uczestniczyć będzie   w korowodzie wiosennym. Na powitanie kolejnej pory roku postanowiliśmy przygotować stroik, symbolizujący przyrodę budzącą się do życia. Zgromadziliśmy kolorowe ozdoby, kokardy, resztki różnego typy materiałów, panie pomogły zrobić kwiaty z bibuły, przyniosły gałęzie i zaczęły się przygotowania. Najpierw związaliśmy gałęzie z różnych gatunków drzew, następnie przyozdobiliśmy je przyniesionymi materiałami. W naszej sali zrobiło się wiosennie. Teraz czekamy tylko na Pierwszy Dzień Wiosny!

 

 

                                                                                 Z WIZYTĄ  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  NR  1

            W wiosennych nastrojach grupa „Muchomorków” udała się do Szkoły Podstawowej nr 1, aby zanieść pierwszoklasistom, namalowane przez siebie, motyle. W ten sposób grupa Małych Wolontariuszy, chciała wywołać uśmiechy na twarzach innych dzieci. 6-latki zostały bardzo miło przyjęte, a starsi koledzy wraz z wychowawczynią zaprowadzili ich na plac zabaw, aby pokazać, jak w szkole spędza się przerwy.

AG

 

 

            WIELKANOCNO – WIOSENNE  ZAJĘCIA  OTWARTE

                          1 kwietnia 2014 odbyły się w naszej grupie ostatnie już wspólne z rodzicami zajęcia. Tym razem wzięliśmy udział w zabawach  o tematyce wiosenno – wielkanocnej. Podzieleni na drużyny, przystąpiliśmy do wykonywania różnorodnych zadań. Pierwszym było ułożenie przez dzieci( z  pomocą rodziców) wiersza o tematyce wiosenno – wielkanocnej. Kolejne zadania stawały się coraz ciekawsze i trudniejsze. Nie zabrakło działań matematycznych, a także zadań plastycznych – wykonania wielkanocnego jajka i stroika. Wykazaliśmy się również wiedzą na temat obrzędów i zwyczajów wielkanocnych. W przerwie pomiędzy zadaniami był masaż relaksacyjny, wykonany przez dzieci rodzicom. Chwile zabawy umilił nam śpiew poznanych wiosennych piosenek. Długo będziemy powracać wspomnieniami do tych chwil.

 

 

                                    Odwiedziny zajączka w naszym przedszkolu

 

             W czwartkowy poranek  w naszym przedszkolu panował nastrój niepokoju. Panie krzątały się po korytarzach, szukając miejsca, w którym   zajączek miał zostawić w naszych koszykach niespodzianki. Na holu przedszkolnym panie przygotowały wspólne zabawy wielkanocne. Każda grupa wiekowa zaprezentowała małą cześć artystyczną, składającą się z piosenki i wiersza o tematyce wielkanocnej. Zabawie towarzyszyła radość i zadowolenie.   W końcu nadszedł czas na poszukiwanie prezentów od zajączka. Razem z panią wychowawczynią znaleźliśmy, dzięki drodze wyznaczonej przez pomarańczowe jajeczka, koszyczki pełne słodkości. To był ostatni nasz zajączek w przedszkolu, dlatego długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

           Z kolejną wizytą w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrzeszowie

                   Również w czwartkowy  poranek znaleźliśmy czas na wizytę w zaprzyjaźnionej szkole. Tym razem  staliśmy się  uczniami  podczas zajęć zorganizowanych przez p. Magdalenę Karkoszkę. Przygotowano nam szereg niespodzianek. Siedząc w ławkach szkolnych, wsłuchiwaliśmy się   w wiosenne opowiadanie. Z  uwagą  udzielaliśmy odpowiedzi  na postawione nam pytania. Na stoliczkach pojawiły się kolorowe wiosenne puzzle, które     bez trudności zostały przez nas ułożone. Bez większych problemów potrafiliśmy wykonać różnego typu  ćwiczenia gimnastyczne, pokazane przez panią. Wspólnie ze starszymi koleżankami udaliśmy się zwiedzać szkołę.

Na koniec naszego spotkania zaprezentowaliśmy krótki repertuar muzyczny w podzięce za wspaniałą gościnę. Mamy nadzieję, że niebawem znowu odwiedzimy ponownie szkołę.

 

 

                 Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej

             8.05.2014 roku zostaliśmy zaproszeni na drzwi otwarte do Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki uprzejmości p. Tomasza Zawadzkiego dowiedzieliśmy się  o początkach powstania Ochotniczej Straży Pożarnej  w naszym mieście. Pokazano nam sprzęt, którym posługiwano się dawniej i który dziś służy do gaszenia pożaru. Pan strażak pokazał nam również wyposażenie  samochodów,   biorących udział w akcjach ratowniczych. Nie zabrakło odgłosu syreny, nawołującej strażaków do akcji. Pełni wrażeń, z wielkim zadowoleniem  wróciliśmy do naszego przedszkola.

 

              Uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty

                   Tradycyjnie, jak co roku, w grupie obchodziliśmy święto naszych kochanych rodziców. Przygotowaliśmy wiersze i piosenki oraz krótkie przedstawienie teatralne o życiu zwierząt i ludzi w zanieczyszczonym lesie.  Każdy z rodziców otrzymał drobny upominek, samodzielnie wykonany przez swoją pociechę. Po części artystycznej w naszej sali już czekał słodki  poczęstunek. Przy kawie i tradycyjnym ciastku nie zabrakło wspólnych rozmów.

 

                                          Wycieczka do ZOO

                      Pomimo  chłodnego i deszczowego dnia, jakim był czwartek 29 maja 2014, wyruszyliśmy na wycieczkę do wrocławskiego ZOO.  Z piosenką na ustach i uśmiechem na twarzy nie mogliśmy doczekać się, kiedy dotrzemy do celu. Z parasolkami w ręku, opatuleni płaszczami przeciwdeszczowymi,  udaliśmy się w drogę po ZOO, aby poznać zwierzęta z różnych stron świata. Na wybiegach można było spotkać żubry, lamy, małpy, słonie, wielbłądy, hipopotamy. W terrariach widzieliśmy dzikie węże, egzotyczne ptactwo, żółwie, kolorowe owady. Po długim spacerze czekał na nas  w autokarze smaczny posiłek, przygotowany przez nasze panie kucharki. Pełni wrażeń i przeżyć z apetytem kosztowaliśmy kanapki z kotletem. Podczas drogi powrotnej do domu wspominaliśmy naszą wycieczkę po ZOO.  

 

UDZIAŁ  W RODZINNYM FESTNIE DZIELNICY NR 6 W BURSIE

 

ZAJĘCIA  OTWARTE  ZORGANIZOWANE  PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ  NR  2  IM.  PRZYJAŹNI POLSKO- NORWESKIEJ

POZNAJEMY, DOŚWIADCZAMY I BAWIMY SIĘ!