5 – latki “Biedronki”

Witamy w grupie 5-latków!

Nasza grupa przedszkolna nosi nazwę Biedronki. Od września jesteśmy nowymi przedszkolakami.

Panie nauczycielki, które spędzają z nami czas, to :

Wychowawca: Anna Kempa

Nauczyciel dochodzący: Alina Armatys

i niezastąpiona Pomoc nauczyciela: Maria Zakręt.

 

 

Dzień przedszkolny spędzamy w sali przy holu . Lubimy spacerować po okolicy i bawić się na placu zabaw. Dlatego, gdy sprzyjają warunki atmosferyczne, wychodzimy na świeże powietrze. Wcześniej się nie znaliśmy, ponieważ chodzimy do przedszkola pierwszy rok, ale nawiązaliśmy ze sobą świetny kontakt i uwielbiamy przebywać w swoim towarzystwie. Jesteśmy dla siebie mili, szanujemy swoją pracę, uczymy się współdziałać w grupie i dokonywać wyborów. Chętnie poznajemy nowe zabawy, uczymy się piosenek i wierszy, a także zasad współżycia w grupie rówieśniczej. Najważniejsze, by każdy dzień sprawiał nam radość, a na naszych twarzach był zawsze widoczny uśmiech.

 

Dziecko, które naprawdę pokochało swoje otoczenie i wszystkie żyjące stworzenia, które odkryło radość i entuzjazm w pracy, daje nam powód, by mieć nadzieję… nadzieję na pokój w przyszłości.
- Maria Montessori

 

ZEBRANIA I KONSULTACJE

 

Zebrania grupowe organizowane będą według potrzeb nauczycieli i rodziców. Natomiast konsultacje indywidualne z wychowawcą grupy odbywać się będą w ostatnią środę miesiąca w godzinach 11.30-12.00. 

 

PIERWSZA WYCIECZKA BIEDRONEK

18.09.2013 r. (środa) pięciolatki wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie.

Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci mogły z bliska zobaczyć, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego.Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie oglądali fantom, a chętne dzieci przeprowadziły nawet masaż serca.Strażacy przypomnieli, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły znajomość numeru alarmowego – 998.Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie za udzielenie naszym dzieciom cennych wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy.Tak zdobyta wiedza pozostanie na długo w ich pamięci.

 

SPACER Z NIESPODZIANKĄ (SPOTKANIE POLICJI)

12.09.2013. grupa Biedronek wybrała się na spacer, by poznawać w praktyce zasady ruchu drogowego oraz bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Wcześniej pani wytłumaczyła nam, jak to robić i na co zwrócić uwagę. Bacznie rozglądaliśmy się na prawo i lewo, obserwowaliśmy znaki drogowe, przejeżdżające samochody  i nagle zauważyliśmy wóz policyjny. Nie mogło to umknąć naszej uwadze. Podeszliśmy więc do policjantów i nawiązaliśmy rozmowę o bezpieczeństwie i ruchu drogowym, bo któż więcej od nich wie o ruchu drogowym? Po spotkaniu z panią policjantką i panem policjantem ruszyliśmy w drogę do ronda. Nasza pani wytłumaczyła nam, jak należy poruszać się na rondzie i od dziś wiemy, co znaczy ruch okrężny.

To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka!

WYCIECZKA DO SKLEPU WARZYWNEGO

03 .10. 2013r.  grupa Biedronek wybrała się na wycieczkę do sklepu warzywnego.

W sklepie powitała nas Pani ekspedientka, która zapoznała nas z rodzajami artykułów sprzedawanych w warzywniaku. Omówiła i zaprezentowała poszczególne warzywa i owoce.

Dokonaliśmy także drobnych zakupów, pamiętając o stosowaniu form grzecznościowych: proszę i dziękuję.

Po powrocie do przedszkola wykorzystaliśmy owoce zakupione w sklepie i zrobiliśmy sok owocowy, który później ze smakiem wypiliśmy.

 

HALLOWEENOWE ZABAWY

 

31.10.2013 pani Iwona, która uczy języka angielskiego wprowadziła dzieci w Halloweenowy klimat. Święto Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, w Polsce pojawiło się dopiero w latach 90. Lecz my w przedszkolu nie traktowaliśmy Halloween jako święta ale jako dzień ciekawych i interesujących zabaw, które zamiast strachu przysporzyły Biedronkom wiele śmiechu i radości.

 

 

 

TAŃCOWAŁA  IGŁA  Z  NITKĄ…

22 listopada pięciolatki odwiedziły zakład krawiecki.

Po przybyciu na  miejsce, dzieci  zapoznały się z wyposażeniem zakładu krawieckiego.

Mogły zobaczyć różnego rodzaju maszyny oraz akcesoria potrzebne krawcowej do szycia.

Pani krawcowa wytłumaczyła również jakie czynności musi wykonać , aby powstało ubranie . Do czego potrzebne są nitki, igiełki, mydełka oraz inne ciekawe rzeczy, które dzieci z zainteresowaniem oglądały. Biedronki dowiedziały się, jaka ciekawa i czasochłonna jest praca krawcowej.

Na koniec wręczyły podziękowanie za miłe i serdeczne przyjęcie oraz możliwość zwiedzenia zakładu krawieckiego.

 

BIEDRONKI  W  ŚWIECIE  MAGII

 

KOLOROWY TYDZIEŃ I KOLOROWE GALARETKI

Jak co roku nasze przedszkole organizowało akcję „KOLOROWY TYDZIEŃ” i, oczywiście, grupa Biedronek brała też w niej udział. Jednak kolor na ubiorze nie wystarczył.

Biedronki postanowiły rozweselić swoje brzuszki, więc wykonały kolorowe galaretki. Jak widać, rozweseliły one nie tylko brzuszki ale też buzie.

 

TYDZIEŃ EUROPEJSKI

DANIA WŁOSKIE W NASZYM WYKONANIU

Od 12 do 15 listopada obchodziliśmy Tydzień Europejski. Nasza grupa wybrała się w podróż po Włoszech. Postanowiliśmy poznać włoską kulturę oraz najważniejsze zabytki i ciekawostki związane z tym państwem. Najdokładniej jednak poznaliśmy kuchnię włoską, która obfituje w makaron i pizzę.

 

WIZYTA W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ W OSTRZESZOWIE

 

25 listopada nasza grupa wybrała się z odwiedzinami do Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Wszyscy wiemy, że  zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia, więc postanowiliśmy  wykonać  kartki świąteczne dla swoich rodziców. Niektóre dzieci wymieniły się kartkami z uczestnikami Warsztatów.

Biedronki poznały również codzienne zajęcia uczestników. Obejrzały pracownię krawiecką, artystyczną, technik różnych, obróbki gipsu oraz salę do  rehabilitacji, z której skorzystały. Największym powodzeniem cieszył się fotel do masażu.

Na koniec naszej wycieczki dzieci pięknie podziękowały za możliwość wspólnego spędzenia czasu.

 

ANDRZEJKI

W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy , już nie czekamy
Zabawa dalej ,start…

Nasza grupa w piątkowy poranek obchodziła  „Andrzejki”. Zasłonięte okna, świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło układania butów do drzwi oraz przekuwania serca, na odwrocie którego wypisane były imiona płci przeciwnej. Było dużo śmiechu i zdziwienia, kiedy okazywało się, że dana osoba nie zna nikogo o wylosowanym imieniu. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba – czyli lanie wosku. Z powstałych kształtów, dzieci dowiadywały się, co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zjadły  słodki poczęstunek. Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one jednak też okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

 

MIKOŁAJKI

6 grudnia w naszym przedszkolu zapanowała radosna atmosfera, ponieważ to dzień w którym odwiedza nas szczególny gość czyli  Święty Mikołaj. Tak też było w tym roku .

Dzieci najpierw obejrzały część artystyczną w wykonaniu rodziców. Wspólnie przywitały gościa piosenką, a następnie powędrowały to sal, by czekać na  spotkanie z Mikołajem.

Oczekiwany gość wywołał uśmiechy na twarzach przedszkolaków. Święty Mikołaj został gorąco zaproszony   przez dzieci, które bardzo nieśmiało wyrecytowały wiersz, a później wręczyły Mikołajowi drobny upominek . Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty . Wszystkie dzieci podziękowały za paczki i pożegnały Mikołaja.

 Następne odwiedziny za rok.


MAGIA ŚWIĄT

        Okres świąteczny jest niezwykle magiczny. To czas, który spędzamy z bliskimi. Dzieci, opiekunowie i rodzice spotkali się na wspólnej wigilii. Były życzenia, kolędy zabawy z rodzicami , a przede wszystkim dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole. Nie zabrakło też oczekiwanych przez dzieci prezentów.Takie chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, ale  również wzmacniają bliskie i serdeczne relacje w grupie.

GIMNASTYKUJ SIĘ CODZIENNIE, BO TO ZDROWE I PRZYJEMNE.

BAL KARNAWAŁOWY

16 stycznia nadszedł czas na długo wyczekiwany bal karnawałowy. W tym dniu dzieci przebrane były w tak ciekawe stroje, że trudno było je rozpoznać .Wszystkich jednak połączyła wspaniała zabawa, przeplatana przerwami na poczęstunek. Zadbaliśmy też, by dzieci miały pamiątkę z balu i fotograf wykonał pamiątkowe zdjęcia. Myślę, że ten bal na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

 

Niespodzianka dla Babci i Dziadka

 Z okazji Dnia Babci i Dziadka pragnę złożyć Państwu życzenia, by zawsze towarzyszyło Wam zdrowie i pogoda ducha. Miejcie poczucie wielkiej wartości, gdyż dla wnuków jesteście przekazicielami  życiowej mądrości i naturalnymi drogowskazami w życiu.

 

Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.

A do życia powolutku budzi się przyroda cała….”

 

W poniedziałkowy poranek postanowiliśmy wziąć się do roboty i zaprosić wiosnę do naszej sali. Sadziliśmy cebulki kwiatów, sialiśmy nasionka kiełków, których wzrost będziemy obserwować i zdrowe kiełki konsumować.

Przy okazji odkrywania tajników wiosny, dzieci bawiły się świetnie,były zainteresowane i chętnie brały udział w zajęciach.

 

ZAJĘCIA TEATRALNE

17.03.2014 r. odwiedziła nas w przedszkolu pani Marta, która zajmuje się tworzeniem spektakli teatralnych. Pani prowadziła z dziećmi wspaniałe zabawy teatralne. Dzieci najpierw bawiły się w pokazywanie emocji, naśladowanie różnych postaci, a później zabawa zaczęła przybierać coraz śmieszniejszą formę, ponieważ pojawiły się rekwizyty.

 Po zabawach Pani Marta, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamieniła dzieci w znakomitych aktorów.

To wspaniałe doświadczenie pozostanie na długo w pamięci dzieci, ponieważ świetnie się bawiły. Dowiedziały się także i doświadczyły tego, że praca aktora to nie tylko wspaniała zabawa ale też ciężka praca.

 

Wizyta w kwiaciarni

12.03.2014 grupa Biedronek wybrała się na wycieczkę do pobliskiej kwiaciarni.

Właścicielka kwiaciarni pokrótce opowiedziała o swojej pracy.

Dzieci poznały nazwy kwiatów, niektórych roślin doniczkowych. Dowiedziały się, jak pielęgnować rośliny oraz co można kupić w kwiaciarni oprócz kwiatów. Przedszkolaki poznawały kwiaty wieloma zmysłami (poprzez wzrok, dotyk i węch). Po powrocie do przedszkola zamieniłysię we florystów i wykonały piękne bukiety.

Dziękujemy właścicielce za miłe przyjęcie, przekazaną wiedzę o roślinach i piękne tulipany ofiarowane dzieciom. 

 

KOKTAJL

 

Biedronki od  początku tygodnia  podróżowały po mlecznej krainie, ponieważ produkty pochodzenia mlecznego stanowią niezbędny składnik prawidłowej diety dzieci. 

Aby ten trudny temat był prostszy do zrozumienia, Biedronki doświadczalnie

poznawały wartości odżywcze i smakowe, jakie mają produkty mleczne.

 W czwartek, 3 kwietnia,  przygotowały smaczny i zdrowy koktajl  z jogurtu naturalnego truskawek i bananów.

Świetnie się przy tym bawiły, a  smakoszy nie brakowało – mniam!

 

BABKI ŚWIĄTECZNE

Okres przedświąteczny to czas przygotowań zarówno tych duchowych, jak i tych kulinarnych. Nasi najmłodsi kucharze postanowili przygotować babeczki. Najpierw wymieszaliśmy ciasto, nałożyliśmy je do foremek, a następnie ciasteczka zostały upieczone w kuchni przedszkolnej. Dookoła rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach. Na koniec przyszedł czas na zdobienie babek i to była najlepsza zabawa.

Przyjemnie jest piec babki, a jeszcze przyjemniejsza jest ich degustacja :)

 

 

Zajączek wielkanocny

16 kwietnia do naszego przedszkola zawitał zajączek. Dzień zaczął się bardzo ciekawie, ponieważ od rana w holu na przedszkolaków czekało mnóstwo wrażeń. Najpierw odpowiadały na pytania dotyczące świąt, a następnie rozwiązywały zagadki i zaśpiewały piosenkę o Wielkanocy. Po zabawach na holu Biedronki wyruszyły śladami zajączka na poszukiwanie prezentów. Okazało się, że zajączek nie zostawił prezentów w przedszkolu a w domku na placu przedszkolnym. Poszukiwanie koszyczka ze słodkościami było wielką przyjemnością dla dzieci. Po powrocie do przedszkola czekał na nie słodki poczęstunek.

 

 

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

22.05.2014 nasza grupa wybrała się na pieszą wycieczkę do Państwowej  Straży Pożarnej. Zaczęliśmy  od obejrzenia stanowiska dowodzenia czyli pomieszczenia, w którym strażacy odbierają zgłoszenia. Następnie  przeszliśmy do garaży i pan strażak pokrótce opowiedział nam o sprzęcie, który znajduje się w wozach strażackich, a także o swojej interesującej pracy. Każde dziecko mogło założyć kask, aby przez chwilę poczuć się strażakiem. Wycieczka była interesująca zwłaszcza dla chłopców. Teraz każdy z nich marzy o tym, aby zostać strażakiem

 

 

Wycieczka do ZOO

 

29 maja dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Wrocławskiego ZOO. Mimo mało sprzyjających warunków atmosferycznych wycieczka należała do udanych 

Dzieci  zobaczyły niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Odwiedziły również   ,,motylarnię’’, wysłuchały wykładu o słoniach. Przemierzając alejki ogrodu,  oglądały 

z bliska zwierzątka, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej dotyczącej całego świata.

 

 

Dzień Dziecka

2 czerwca w przedszkolu nasza pani zorganizowała zabawy z okazji święta dzieci. Mieliśmy bawić się na świeżym powietrzu, ale pogoda zrobiła nam psikusa i zostaliśmy

w sali. Wcale jednak nie było nam z tego powodu smutno.

Najpierw były zabawy z chustą Klauza, następnie malowanie buziek, poczęstunek, a na końcu pani wręczyła niespodzianki i złożyła życzenia każdemu dziecku. Po zabawach konieczny był odpoczynek.

 

Wyjście na lody

06.06 w piątek, korzystając ze słonecznej pogody,  postanowiliśmy pójść do pobliskiej lodziarni.

Dzieciom bardzo spodobał się ten pomysł, grzecznie ustawiały się w kolejce po odbiór lodów, po czym zajmowały miejsca przy stolikach i kosztowały pyszności.

Lody bardzo smakowały przedszkolakom, miny dzieci mówią same za siebie!