5 – latki “Kaczuszki”

Jesteśmy 30 – osobową (14 dziewczynek i 16 chłopców) grupą 5 – latków. Większość z nas do przedszkola uczęszcza już trzeci rok. Bardzo dobrze się znamy i lubimy. Powiedzenie: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nie jest nam obce. Chętnie sobie pomagamy i zawsze trzymamy się razem. Lubimy wspólne zabawy, wycieczki oraz spacery. W przedszkolu nigdy się nie nudzimy. Podczas zajęć dydaktycznych obserwujemy, doświadczamy oraz poznajemy otaczający nas świat. Swoje umiejętności i zainteresowania rozwijamy podczas zajęć plastycznych, muzycznych, ruchowych oraz podczas zabaw w różnorodnych kącikach zainteresowań.

 

Nauczyciele pracujący w grupie:

Wychowawca: Beata Kępa

Nauczyciele dochodzący: Bożena Wajda – Kasprzyk,

Alicja Bacik

Pomoc nauczycielki: Agnieszka Pawlak

ZEBRANIA I KONSULTACJE
Zebrania grupowe odbywać się będą według potrzeb nauczycieli i rodziców. Natomiast konsultacje indywidualne z nauczycielką grupy Beatą Kępą odbywać się będą  w ostatni  wtorek miesiąca   w godzinach: 6.30 -7.30 oraz 15.00-15.30

 

       

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNY

23 września do naszej sali zawitała p. Monika Wrzesińska, która pracuje  w Grabowskim Centrum Ratowniczym jako ratownik medyczny. Pani Monika opowiedziała nam o swojej pracy, zapoznała ze sprzętem ratowniczym, pokazała nam w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy. Dzięki temu uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest szybka reakcja  w nagłych wypadkach i, że nawet my przedszkolacy możemy pomóc innym ludziom.

 

NA STRAGANIE…

24 września, realizując temat tygodnia „Owoce i warzywa na talerzu”, wybraliśmy się do pobliskiego sklepu warzywno – owocowego. Tam zapoznaliśmy się z nazwami oraz wyglądem warzyw, owoców krajowych oraz owoców egzotycznych. Mogliśmy przyjrzeć się pracy pani ekspedientki oraz przedmiotom, których używa. Na koniec zakupiliśmy marchewki oraz jabłka, z których zrobiliśmy wspólnie ze swoimi paniami pyszną i zdrową surówkę.

 

DZIEŃ CHŁOPCA

            Ostatniego dnia września swoje święto obchodzili wszyscy chłopcy. Już od samego rana dziewczynki z naszej grupy przygotowywały z paniami niespodzianki dla swoich kolegów. Były wspólne tańce oraz zabawy przy muzyce. Na koniec wszystkie dziewczynki wraz z paniami odśpiewały „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki oraz słodkie upominki.

 

Z WIZYTĄ U DENTYSTY…

Pierwszego dnia października, tuż po śniadaniu wybraliśmy się do dentysty. Pani dentystka przyjęła nas bardzo miło. Zapoznała nas ze swoim gabinetem oraz jego wyposażeniem. Opowiedziała nam, jak należy dbać o zęby, żeby były zdrowe. I co należy robić, gdy pojawi się próchnica. Chętne dzieci mogły usiąść na fotelu dentystycznym, wszystkie natomiast otrzymały drobne upominki.

 

 

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA PRZEDBORÓW

10 października wraz  z najstarszymi przedszkolakami wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Przedborów. Na miejscu czekali na nas pracownicy nadleśnictwa, którzy oprowadzili nas po ścieżce dydaktycznej składającej się z 12 przystanków. Podczas spaceru z przedstawicielem nadleśnictwa zostaliśmy zapoznani z zagadnieniami związanymi z codzienną pracą leśników. Na trasie ścieżki dydaktycznej mogliśmy podziwiać pomniki przyrody, a także eksponaty: ambonę, budki dla ptaków, pułapki feromonowe na owady oraz paśnik. Na koniec odwiedziliśmy zagrodę z dzikami, którym przywieźliśmy smakołyki na zimę – kasztany i żołędzie.

 

ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ

 

MALI FOTOGRAFOWIE…

W ostatnim tygodniu października realizowaliśmy temat „Na starej fotografii”. Podczas zajęć dydaktycznych poznaliśmy sposoby robienia zdjęć, obejrzeliśmy różne aparaty fotograficzne oraz sprzęt wykorzystywany przez fotografa. Mogliśmy wcielić się w rolę modelek i modeli, biorąc udział w „sesji fotograficznej” oraz poczuć się fotografem, robiąc zdjęcia koleżankom i kolegom z grupy.

 

Kilka zdjęć wykonanych przez dzieci:

 

TYDZIEŃ EUROPEJSKI – POZNAJEMY KULTURĘ FRANCUSKĄ

W trakcie Tygodnia Europejskiego poznawaliśmy francuską kulturę, obyczaje, zabytki oraz podstawowe zwroty w języku francuskim. Potrafimy wskazać Francję na mapie, znamy nazwę stolicy, barwy narodowe, a także wiemy czym się charakteryzuje. Podczas zajęć wspólnie zbudowaliśmy wieżę Eiffla z kartonu, tańczyliśmy kankana, upiekliśmy croissanty oraz francuskie ciasteczka z dżemem. Jedliśmy francuskie śniadanie, a także degustowaliśmy sery. W sali utworzyliśmy kącik, w którym znalazły się widokówki, zdjęcia, bajki, książki, fragment skały pochodzącej z Alp, perfumy i wiele innych pamiątek przyniesionych przez dzieci.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli nam stworzyć tak piękny i bogaty kącik francuski.

 

 

RUCH TO ZDROWIE – KAŻDY PRZEDSZKOLAK CI TO POWIE

 

KOLOROWY TYDZIEŃ

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25  listopada obchodziliśmy 111 urodziny Pluszowego Misia. Właśnie tyle lat temu został wyprodukowany pierwszy miś. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swoją ulubioną maskotkę, która towarzyszyła mu przez cały dzień. Podczas zajęć poznaliśmy historię powstania misia, ćwiczyliśmy spostrzegawczość, rozwijaliśmy wyobraźnię, a także umiejętności manualne. Tańczyliśmy też w takt wesołych piosenek – oczywiście o misiach.

 

 

ANDRZEJKI – DZIEŃ WRÓŻB I CZARÓW

            W tym dniu w naszej sali unosił się czar magii. Czekała na nas pięknie przystrojona sala oraz przebrane panie, które zapoznały wszystkich ze zwyczajami andrzejkowymi. Każdy z nas podczas takich zabaw jak „Karty przyszłości”, „Wędrujące buty”, „Wróżba z imionami”, „Kolorowe paseczki” oraz lania wosku mógł poznać swoją przyszłość. Oprócz wróżenia odbyły się konkursy i wspólne zabawy przy muzyce. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

 

WYSYŁAMY KARTKI ŚWIĄTECZNE

            Nasza grupa rozpoczęła już przygotowania do nadchodzących, małymi krokami, świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy od wykonania kartek świątecznych. Na zajęciach zapoznaliśmy się z „drogą” jaką przebywa list, zanim otrzyma go adresat. Wiemy, jakie dane powinny znaleźć się na kopercie, a w którym miejscu przykleić znaczek. Następnie udaliśmy się na pobliską pocztę w celu wysłania listu i kartek do najbliższych.

 

 

MIKOŁAJKI

W Mikołajki czekało na nas wiele niespodzianek. Tuż po śniadaniu odbyło się wspaniałe przedstawienie w wykonaniu rodziców. Następnie przybył do nas długo oczekiwany gość -  Święty Mikołaj, który przyjechał wozem policyjnym. Mikołaj wraz z „aktorami” odwiedził nas w sali, porozmawiał z nami oraz obdarował prezentami. Otrzymaliśmy dwa zestawy klocków Lego, maskotki, lalkę, która mówi oraz ubranka dla lalek Barbie. Za miłe niespodzianki serdecznie dziękujemy!!

 

KONKURS ŚWIĄTECZNY ROZSTRZYGNIĘTY

W grudniu wzięliśmy udział w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową organizowanym przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury w Ostrzeszowie. Cała grupa była bardzo zaangażowana w wykonanie szopki. Prace nad nią trwały przez kilka dni. Jednak było warto, ponieważ nasze starania zostały nagrodzone. 15 grudnia na Jarmarku Bożonarodzeniowym ogłoszono nas laureatami konkursu. Otrzymaliśmy dyplom oraz słodycze.

 

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

 

Grudzień to pracowity, ale jakże przyjemny miesiąc. W przedszkolu wiele się działo. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, z całą grupą i paniami wykonaliśmy kartki świąteczne, ozdoby na jarmark, wzięliśmy udział w konkursach, ubraliśmy choinkę, lukrowaliśmy i dekorowaliśmy pierniki. Podczas zajęć poznaliśmy tradycje świąteczne oraz nauczyliśmy się śpiewać kolędy. W ostatni dzień przed świętami zasiedliśmy do wigilijnego stołu, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

 

Wszystkim Dzieciom oraz Rodzicom

z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia

oraz Nowego Roku 2014

życzymy dużo radości i uśmiechu,

zdrowia, wszelkiej pomyślności,

niezapomnianych chwil z najbliższymi,

a pod choinką wspaniałych prezentów.

 

 ZABAWA  KARNAWAŁOWA

16 stycznia grupy ,,Motylków” i “Kaczuszek’’ wspólnie urządziły prawdziwy bal przebierańców pod hasłem: ,,Karnawał w krainie bajek i baśni’’. W dniu tym nasza sala zamieniła się w salę balową, w której zagościły dzieci z obu grup, przebrane w najróżniejsze postacie. Wśród dziewczynek dominowały stroje księżniczek, wróżek, Cyganek i innych postaci z bajek. Natomiast chłopcy chcieli pokazać swoją wojowniczą osobowość i przebrali się za rycerzy, piratów, Batmanów oraz Spaidermanów. Do zabawy dołączyli także rodzice, którzy również upodobnili się do postaci z bajek. Wszyscy wspaniale się bawili, odwiedzając poszczególne krainy bajkowe, w których czekały na dzieci różne konkurencje i zagadki. Po wyczerpującej zabawie był czas na posiłek i zregenerowanie sił. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tak wspaniałej zabawy.

 

W KRAINIE KSIĄŻEK

25 lutego tuż po śniadaniu wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do Oddziału Dziecięcego Biblioteki Publicznej im. Stanisława Czernika w Ostrzeszowie. Podczas wizyty w bibliotece zapoznaliśmy się z pracą bibliotekarza oraz zbiorem bibliotecznym.  Dowiedzieliśmy się  w jaki sposób należy  korzystać z czytelni oraz jak wypożyczyć książkę. Z zaciekawieniem słuchaliśmy bajek, czytanych przez panią bibliotekarkę. Mieliśmy również czas, by pobawić się w kąciku zabaw. Na koniec wybraliśmy kilka książek, które wypożyczyliśmy do czytania w przedszkolu.

 

TŁUSTY CZWARTEK

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła….

            Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym dniu dozwolone  jest objadanie się. Korzystając z tej okazji, postanowiliśmy upiec na zajęciach kulinarnych gofry. W sali unosił się wspaniały zapach, a my nie mogliśmy się doczekać dekorowania i konsumowania wypieku. Każdy sam mógł wybrać z czym będzie jadł gofry. Do wyboru mieliśmy dżem, bitą śmietanę, cukier puder oraz kolorową posypkę. To nie był koniec słodkich atrakcji. W tłusty czwartek nie mogło zabraknąć oczywiści pączków, które otrzymaliśmy na podwieczorek J 

 

 

MAŁY WOLONTARIAT

                6 marca rozpoczęliśmy realizację programu społecznego „Mały wolontariat”.  Wspólnie chcemy pomagać innym,  aktywnie działać na rzecz otaczającego nas świata oraz spełniać dobre uczynki. Na pierwszych zajęciach słuchaliśmy opowiadania o dobrych uczynkach, poznaliśmy znaczenie pojęć: wolontariusz, wolontariuszka oraz utworzyliśmy serce z odciśniętych dłoni.

 

 

DZIEŃ DZIEWCZYNEK

                8 marca obchodziliśmy Święto Dziewczynek. W tym dniu chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek laurki, które wręczyli wraz z małymi upominkami – czekoladkami i naklejkami.  Także chłopcy otrzymali słodkie upominki. Wszyscy bawiliśmy się przy rytmach wesołej muzyki.

 

ZAKŁADAMY WIOSENNĄ HODOWLĘ ROŚLIN

                Wszyscy cieszymy się z nadejścia nowej pory roku. Chcemy, by wiosna zagościła także w naszej sali, dlatego postanowiliśmy założyć hodowlę roślin. Najpierw wybraliśmy się do sklepu nasiennego, w którym kupiliśmy ziemię, doniczki oraz nasionka i cebulki. W kolejnym dniu zapoznaliśmy się z wyglądem poszczególnych nasion i cebulek oraz poznaliśmy  sposoby siania i sadzenia. Jesteśmy dużymi przedszkolakami i wiemy, że rośliny potrzebują do wzrostu słońca oraz wody, dlatego wspólnie z paniami będziemy je pielęgnować. 

 

DZIEŃ MARCHEWKI

7 kwietnia obchodziliśmy Dzień Marchewki. W tym dniu wszystkie dzieci oraz panie były ubrane na pomarańczowo. Na zajęciach rozwiązywaliśmy zagadki o warzywach, rozmawialiśmy o  właściwościach odżywczych marchewki oraz uczyliśmy się wprowadzać ją do jadłospisu w różnorodnych formach. Wspólnie wykonaliśmy surówkę z marchwi, którą jedliśmy z wielkim apetytem. Chętne dzieci dodatkowo chrupały jej korzeń. W drugiej części zajęć tańczyliśmy przy znanej i lubianej piosence Kubusia „A, B i C”. Po zabawach ruchowych nasze zmęczenie i pragnienie ugasił sok – oczywiście marchewkowy. Wspaniałą niespodzianką były dla nas otrzymane książeczki „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 

 

             ZAJĄCZEK W PRZEDSZKOLU

            16 kwietnia nasze przedszkole odwiedził zajączek. Dzień był wypełniony wieloma atrakcjami. Najpierw bawiliśmy się przy muzyce w swojej sali. Następnie w holu przedszkola spotkaliśmy się ze starszakami, aby wspólnie rozwiązywać zagadki, zadania oraz śpiewać piosenki wielkanocne. Największą atrakcją było szukanie niespodzianki od zajączka. W tym roku zajączek zostawił nam słodkości oraz gry dla całej grupy. Znaleźliśmy je w miasteczku ruchu drogowego.

 

CO WIEMY O KSIĄŻCE?

            W słoneczny wtorek wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Czernika. Tam pani bibliotekarka zapoznała nas z podstawowymi elementami  budowy książki oraz jej rodzajami. W miłej atmosferze mogliśmy posłuchać bajek, czytanych przez panią Marysię. Mieliśmy czas na zabawę w kąciku dla dzieci oraz obejrzenie wybranych przez siebie książek. Kilka z nich wypożyczyliśmy do czytania w przedszkolu.

 

WYCIECZKA DO STRAŻY

W czwartek 8 maja poszliśmy na wycieczkę do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Od Pana Strażaka dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat jego pracy oraz wyposażenia jednostki straży. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy nowoczesne oraz zabytkowe sprzęty. Wśród wielu atrakcji mieliśmy też okazję do przymierzenia hełmu strażackiego, ręcznego włączenia syreny i obejrzenia wyposażenia samochodów strażackich. W podziękowaniu za gościnę wręczyliśmy naszemu Przewodnikowi samodzielnie wykonaną laurkę.

ŚMIECI TO NIE TYLKO ŚMIECI

            15 maja naszą grupę odwiedziły uczennice Zespołu Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko – Norweskiej w Ostrzeszowie, które przeprowadziły zajęcia o charakterze ekologicznym pt. „Śmieci to nie tylko śmieci”. Przekazały nam wiedzę oraz poszerzyły nasze wiadomości  i umiejętności dotyczące zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń, zaśmiecania przyrody. Przypomnieliśmy sobie, jak segregować śmieci i odpady. Świetną zabawą było tworzenie sztuki ze „śmieci” wspólnie z uczennicami.

 

WIOSENNE KWIATY DLA MAMY I TATY

26 maja jest dniem wyjątkowym, ponieważ swoje święto obchodzą wszystkie mamy.   W czerwcu swój dzień świętować będą także tatusiowie.   Dlatego w słoneczny poniedziałek wspólnie obchodziliśmy oba święta i uczciliśmy je podczas spotkania z rodzicami. Wszystkie dzieci „stały się kwiatkami” i wystąpiły w inscenizacji pt. „Wiosenne kwiaty dla mamy i taty”. Przedstawienie rozpoczął taniec ze wstążkami do utworu Czajkowskiego pt. „Walc kwiatów”. Podczas występów nie zabrakło wierszy, piosenek oraz życzeń dla rodziców. Następnie dzieci wręczyły rodzicom upominki. Świecznik z masy solnej dla mamy oraz breloczek dla taty. Na zakończenie zaprosiliśmy rodziców na poczęstunek oraz zabawy na placu przedszkolnym.

 

WYCIECZKA DO ZOO

Pomimo porannego deszczu i chmur, wcześnie rano wyruszyliśmy na wycieczkę do ZOO we Wrocławiu. Humory nam dopisywały zarówno podczas podróży, jak  i w trakcie spaceru po wyznaczonych ścieżkach. Mogliśmy z bliska zobaczyć zwierzęta, o których dużo słyszeliśmy i uczyliśmy się w przedszkolu. Podziwialiśmy i obserwowaliśmy brykające zebry, hipopotama w kąpieli, jedzące słonie, żywiołowe kotiki, krokodyle, lemury i wiele innych interesujących zwierząt.

 

DZIEŃ DZIECKA W BAJKOLANDZIE

2 czerwca wybraliśmy się ze swoimi paniami do Bajkolandu w Ostrzeszowie, by wspólnie świętować Dzień Dziecka. W sali zabaw czekało na nas mnóstwo atrakcji. Zjeżdżalnie oraz baseny z kolorowymi piłeczkami, które sprawiły nam największą uciechę. Dziewczynki bawiły się w kąciku lalek, odważni korzystali ze ścianki wspinaczkowej.  Były również gry, trampolina, ogromne klocki i wiele innych. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Tam czekała na nas kolejna niespodzianka – książeczka z bajkami dla każdego przedszkolaka.

Za pomoc w zorganizowaniu imprezy dziękujemy rodzicom!