5 – 6 – latki

SPOTKANIE ADAPTACYJNE GR 5-6 latków pt. ”Spotkajmy się” odbyło się 31.08.2012r. o godz. 9:30 w naszej sali przedszkolnej. Po powitaniu rodziców i dzieci przez Panią Dyrektor oraz wychowawcę grupy zaprosiliśmy wszystkich do koła i zaproponowaliśmy zabawy: „Zapoznanie”, „Gadająca piłka”, „Ojciec Wergiliusz”, „Tęcza”.

Nauczyciele:

Małgorzata  Białecka

Marzena Piaskowska-Błoch

Pomoc nauczyciela:

Krystyna Bura

 

Nasza grupa 5-6 latków liczy 19 dzieci. W  ogrodzie przedszkolnym obserwujemy jesienne kwiaty astry                 oraz zachwycamy się dużymi pomidorami, które sadziły dzieci z ubiegłego roku szkolnego.

 

14 września 2012 roku nasza grupa uczestniczyła w akcji pt. “Sprzątanie Świata”. Zbieraliśmy różnego rodzaju papiery, plastikowe butelki,puszki po napojach. Uczyliśmy się porządkować i segregować śmieci. W ten sposób dbamy o przyjemne, czyste i miłe otoczenie.

 

PASOWANIE NA STARSZAKA

25.10.2012r. w naszej grupie 5,6-latków oraz w grupie Pani Małgosi odbyło się pasowanie na starszaka. Serdecznie i gorąco powitaliśmy panią dyrektor i naszych kochanych rodziców, których wcześniej zaprosiliśmy na uroczystość. Zanim nastąpiło pasowanie na starszaka, powołana komisja sprawdziła umiejętności dzieci obu grup pod względem umuzykalnienia, sprawności fizycznej, zdolności plastycznych oraz wiedzy. Dzieci śpiewały i tańczyły, recytowały wiersze. Końcowe ogłoszenie werdyktu było jednogłośne: wszystkie zadania zostały przez dzieci wykonane bezbłędnie. Przedszkolaki zostały pasowane przez Panią Dyrektor na starszaków i otrzymały w nagrodę rożki słodkości. Z kolei rodzice zostali zaproszeni na ciasto i kawę.

 

 

WYCIECZKA DO PRZEDBOROWA

Celem wycieczki autokarowej do Nadleśnictwa Przedborów 24.10.2012r. było dostarczenie pokarmu dla zwierząt leśnych oraz zwiedzenie leśniczówki. Dzieci przez miesiąc przynosiły i gromadziły owoce jesieni: kasztany, żołędzie, szyszki, które pomagają zwierzętom w przetrwaniu zimy. Pan Leśniczy oprowadził nas po leśnictwie, opowiadając o zwierzętach mieszkających w lesie, gatunkach drzew, a także pułapkach na owady.

 

 

JESIENNE LIŚCIE

W czwartkowy poranek 8 listopada wybraliśmy się na wycieczkę w celu obserwacji jesieni i spadających liści. Dzieci zebrały piękne bukiety jesiennych liści, z których postanowiliśmy zrobić pracę plastyczną. Jesteśmy grupą, która jest pierwszy rok w przedszkolu, a więc wszystko nas ciekawi. Lubimy wykonywać różnorodne prace, gdyż poszerzają naszą wyobraźnię, a przy okazji świetnie się przy tym bawimy!

 

„Kalkowe pomysły”

Żelazko, nożyczki, kalki ołówkowe i kartki papieru – co można zrobić z takiego połączenia? Mamy dużo ciekawych pomysłów, więc wycięliśmy różnorodne kształty z papieru, a następnie za pomocą kalki i żelazka wykonaliśmy różne prace plastyczne. Tak więc, dzięki Pani Marzence, poznaliśmy nową technikę plastyczną, która nas bardzo zaciekawiła. Poszerzyła horyzonty naszej wyobraźni, a my na pewno będziemy chcieli jeszcze wykonać niejedną pracę w podobny sposób.

 

 

ANDRZEJKI

 

30.11.2012r. zorganizowaliśmy w naszej sali wróżby andrzejkowe. Najpopularniejszym sposobem wróżenia było lanie woskiem przez klucz oraz wróżenie z butów, wiązanie supełków, puszczanie baniek mydlanych. Po wypowiedzeniu zaklęcia: “Hokus – pokus, czary -  mary, aby wróżba się spełniła, złóżmy dary” i wrzuceniu grosików do wody, rozpoczęliśmy zabawę.

 

 

Fabryka bombek

26.11.2012r. wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do fabryki bombek. Dzieci zapoznały się z etapami produkcji bombek: wydmuchiwaniem przy bardzo wysokiej temperaturze, malowaniem. Dzieci miały okazję samodzielnie wykonać bombkę, którą zabrali do domu. Podczas wycieczki mieliśmy także okazję zwiedzić wystawę bombek. Miały one różne kształty i kolory. Pełni wrażeń i zadowolenia powróciliśmy z bombkami do przedszkola.

 

 

Pieczemy pierniki

3 XI 2012r. wszystkie dzieci 5-6-letnie, ubrane w fartuszki, wałkowały, uprzednio przygotowane, ciasto piernikowe. Dzieci zapoznały się z produktami potrzebnymi do wykonania ciasta. Własnoręcznie wałkowaliśmy pierniki i wykrawaliśmy je przy pomocy foremek w kształcie gwiazdek, półksiężycy… Spożyjemy je wspólnie przy wigilijnym stole, wraz z rodzicami.

 

Mikołaj

6 grudnia, jak co roku, w przedszkolu odwiedził nas Święty Mikołaj. Ten dzień był wyjątkowy, gdyż rodzice wraz z nauczycielami przedstawili dla nas wspaniałą bajką, która nam się bardzo podobała. Aby uświetnić ten wspaniały dzień, wszyscy mieliśmy na sobie „Mikołajkowe czapeczki”. Otrzymaliśmy także wspaniałe prezenty – dla dziewczynek lalkę z akcesoriami oraz dla chłopców grę planszową. Nasza zabawa trwała aż do popołudnia.

 

 

 

Zajęcia otwarte “Spotkanie przy choince”

13 XII dzieci 5-6-letnie uczestniczyły wraz z rodzicami w zajęciach otwartych „Spotkanie przy choince”. Po powitaniu rodziców przez panie pracujące w grupie, wysłuchaliśmy wierszyka T. Kubiaka pt. ”Wesoła choinka”. Dzieci, podczas słuchania wierszyka, zawieszały sylwety jabłuszek, pajacyka, złotej kaczuszki. Następnie klasyfikowały choinki pod względem wielkości. Po zakończeniu wstępnych części zajęć, zaprosiliśmy rodziców do wspólnej zabawy – wykonywania ozdób choinkowych wg podanych wzorów lub własnej pomysłowości. Po prawie półgodzinnej pracy na gałązkach świerkowych pojawiły się przepiękne bombki, łańcuchy oraz choinki wykonane z kaszy i makaronu. Na koniec spotkania zostały złożone życzenia świąteczne. Nagrodą za dzielną pracę nad wykonaniem ozdób był poczęstunek wykonanymi przez dzieci pierniczkami oraz innymi smakołykami.

 

ZAJĘCIA OTWARTE, ŚWIĄTECZNY ŁAŃCUCH

Zbliża się czas świąt, czas rodzinnego ciepła. Do tradycji świąt Bożego Narodzenia należy m.in. strojenie choinki, dekorowanie domu świątecznymi dekoracjami. My postanowiliśmy z okazji zbliżających się świąt razem z rodzicami zrobić łańcuch na naszą choinkę. Po wykonaniu całego łańcucha, ustroiliśmy ją, a następnie przywiesiliśmy bombki i światełka. Dzięki temu mamy piękną choinkę w naszej sali przedszkolnej.

Dzień Babci i Dziadka

7.02.2013 w  grupie 5,6-latków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały część artystyczną, inscenizację „Moja babcia”, „Taniec w kole” oraz piosenki i wierszyki. Uroczystość uświetniły wymalowane przez dzieci portrety babć i dziadków, oraz wykonane własnoręcznie kwiaty z kolorowego papieru i laurki z wyrysowanymi  serduszkami. Były również przepyszne placki i owoce.

 

śnieżne zabawy           

14.02.2013 -  korzystając z przepięknego, zimowego, pogodnego dnia – ciepło ubrani i zaopatrzeni w sanki, podjęliśmy wesołe zabawy na śniegu. Ulepiliśmy 3 bałwanki, rzucaliśmy śnieżkami do drzew, woziliśmy się saneczkami. Do przedszkola  wróciliśmy po 40 minutach pełni radości i zadowolenia.

 

W poszukiwaniu zajączka.

 

19.04.2013 dzieci 5,6-letnie wraz z opiekunami rozpoczęły prace w ogrodzie przedszkolnym. Pomagały w posadzeniu pierwszych kwiatów wiosennych, które wcześniej przynieśli rodzice przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych.

Przesyłamy podziękowania za przyniesione kwiaty.

 

26.04.2013 wysiewaliśmy nasionka marchewki, pietruszki, koperku, sałaty, rzodkiewki. Pomagali nam: pan Zdzisiu, który przekopał ogródek, mama Oliwi wraz z ciocią przy wysianiu nasionek oraz pani Krysia.

Sałatka owocowa

W poszukiwaniu wiosny!

 

 

Dziedziniec Baszty Ostrzeszowskiej