4 – latki

„Nasza grupa”

Nauczyciele:
Beata Kępa

Marzena Piaskowska-Błoch

Anna Sowijak

Pomoc nauczyciela:
Agnieszka Pawlak

ZEBRANIA I KONSULTACJE
Zebrania grupowe odbywać się będą według potrzeb nauczycieli i rodziców. Natomiast konsultacje indywidualne z nauczycielką grupy 4-latków Beatą Kępą odbywać się będą  w ostatnią  środę miesiąca   w godzinach: 15.00-16.00

Od września tego roku jesteśmy grupą dzieci 4 letnich.  Już drugi rok chodzimy do przedszkola i nadal uczymy się zasad, które obowiązują w naszej grupie i w przedszkolu.  Na zajęciach, spacerach i w różnych sytuacjach poznajemy otaczający świat, a także uczymy się dostrzegać w rzeczach zwyczajnych rzeczy niezwykłe.
Chętnie śpiewamy piosenki, tańczymy i ćwiczymy uczestnicząc w zajęciach gimnastycznych. Dobrze czujemy się w naszej nowej sali wśród koleżanek i kolegów.
Spędzamy wspólnie miło czas podczas wspólnych zabaw zarówno w sali, jak  i na placu przedszkolnym, gdzie chętnie codziennie wychodzimy.

 

 

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa Przedborów

25 września nasza grupa wraz z 5-6 –latkami z grupy integracyjnej wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Przedborów. Spacerując ścieżką dydaktyczną, która znajduje się w parku  przy nadleśnictwie zapoznaliśmy się z zagadnieniami związanymi z codzienną pracą leśników, ochroną lasu przed zwierzyną oraz jak i kiedy dokarmiamy zwierzęta. Głównym celem naszej wycieczki był udział w 10 edycji programu „Święta drzewa” zorganizowanym przez wychowawczynie obu grup we współpracy ze Stowarzyszeniem Klubu Gaja. Razem zasadziliśmy 5 drzewek oraz zdobyliśmy wiedzę na temat jak sadzimy las, co robią leśnicy żeby wyhodować piękne, zdrowe lasy i jak je pielęgnują. Po „ciężkiej pracy” był również czas na zabawy na „Placu pod dębem” oraz ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. W podzięce za miłą  zabawę połączoną z edukacją  podarowaliśmy p. Justynie Pikulik wykonany przez siebie obraz o tematyce leśnej. Natomiast my otrzymaliśmy dyplom oraz książeczki.

 

Dzień Pluszowego Misia

23 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoją ulubiona maskotkę. Celem zajęć było kształtowanie wśród dzieci poczucia poszanowania zabawek oraz rozwijanie mowy, wyobraźni, wrażliwości słuchowej oraz sprawności ruchowej. W tym dniu towarzyszyło nam mnóstwo atrakcji, m.in. zagadki o misiach, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, słuchanie bajek czytanych przez nauczycielkę. Nie zabrakła również zabaw tanecznych przy wesołej muzyce.

 

 

Wycieczka do fabryki bombek

26 listopada wybraliśmy się do „Szklanego Świata Bombki” w Krośnicach, gdzie zwiedzaliśmy zakład ozdób choinkowych. W „dmuchalni” mogliśmy zobaczyć, jak pracownicy ze szklanej rurki ręcznie wytwarzają przeróżne kształty ze szkła. Ogromne wrażenie zrobił na dzieciach szklany łabędź oraz miś. W kolejnym pomieszczeniu odbywało się srebrzenie – pani za pomocą azotanu srebra sprawiła, że bombka nabrała lustrzanego blasku. W dekoratorni natomiast mieliśmy możliwość podejrzenia sztuki zdobienia bombek przez panie dekoratorki. Chętne dzieci mogły uczestniczyć w samodzielnym malowaniu bombki, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji.

 

 

Andrzejki

30 listopada w naszej grupie obchodziliśmy Andrzejki. Tego dnia na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. W świecie pełnym wróżb dzieci zostały zapoznane z tradycją oraz niektórymi obrzędami spotykanymi podczas wigilii św. Andrzeja. Podczas wspólnej zabawy dzieciom przepowiadały przyszłość panie, które przebrane były za cyganki. Były „Kubki przyszłości”, wróżba „Kim będę?” , „Wędrujące buty”, „Kolorowe paseczki” oraz lanie wosku. Czas umilała nam wesoła muzyka, przy której wspólnie się bawiliśmy. Na koniec na wszystkich uczestników zabawy czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców – za co serdecznie dziękujemy.

 

 

 

Wycieczka do biblioteki

Z okazji zbliżających się mikołajek zostaliśmy zaproszeni do Oddziału Dziecięcego Biblioteki Publicznej im. Stanisława Czernika na przedstawienie pt. „Warkocz królewny Wisełki” Bajka na podstawie polskiej legendy miała na celu przybliżenie dzieciom pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Wykonawcami byli aktorzy  Teatru Art – Re z Krakowa, którzy zapraszali chętne dzieci do udziału w przedstawieniu.

 

 

Dokarmianie ptaków

Za oknem zima. Okres ten jest wyjątkowo trudny m.in. dla ptaków. Rozmawialiśmy dziś o ich dokarmianiu. Następnie wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego i do karmnika wsypaliśmy ziarenka słonecznika i okruszki chleba. Postanowiliśmy nie tylko jednego dnia pamiętać o ptakach. Chcemy systematycznie wsypywać do przedszkolnego karmnika różnego rodzaju ziarna dla ptaszków. Nie zapomnimy też o tych, które są przy naszych domach.

 

 

Święta tuż, tuż…

Grudzień to okres szczególny, to czas świątecznych przygotowań. Tak też było w naszej grupie, mieliśmy mnóstwo pracy, ale jakże miłej, sprawiającej nam radość i zadowolenie. Wspólnie wykonaliśmy łańcuch z papieru, kolorowe kartki na kiermasz i  pierniki. Ubraliśmy choinkę oraz gościliśmy Świętego Mikołaja, który przyniósł nam prezenty. Podczas zajęć z rodzicami dekorowaliśmy ozdoby z papieru oraz malowaliśmy figurki z masy solnej. Po tak dużym „wysiłku”, włożonym w przedświąteczne  przygotowania, przyszedł czas na wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole.

Zdrowych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia,

radości i cudownie spędzonego czasu z rodziną

oraz szczęśliwego Nowego Roku

życzą

4 – latki z paniami

 

 

Dzień babci i dziadka

6 lutego uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dzieci odświętnie ubrane wystąpiły przed swoimi dziadkami. By wyrazić swą miłość recytowały wiersze, śpiewały piosenki, zatańczyły „Poleczkę dla babci i dziadka” oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.  Na twarzach gości pojawiła się radość, uśmiech, a nawet łzy wzruszenia. Zachwycone występem babcie i dziadkowie nie szczędzili wnukom uścisków i buziaków. Po programie artystycznym na gości czekał słodki poczęstunek.

  Muffinki

Dnia 20  lutego zajęcia w przedszkolu miały charakter kulinarny. Dzieci zamieniły się w małych kucharzy i wraz z paniami robiły babeczki z jagodową konfiturą. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w etapach przygotowywania wypieku. Starannie dodawały składniki, mieszały je, a następnie nakładały do foremek. Przygotowane ciasto zostało upieczone w przedszkolnej kuchni. Gotowe muffinki degustowaliśmy na podwieczorek.

 

 

Tworzymy zabawki

 

W krainie dźwięków-zabawy muzyczne z instrumentami.

 

W poszukiwaniu niespodzianki od zajączka wielkanocnego.

 

Smaczne i zdrowe są warzywa i owoce kolorowe – Dzień Warzyw i Owoców

 

3 kwietnia w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury obchodziliśmy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem było propagowanie zdrowego odżywiania oraz zachęcanie dzieci do spożywania owoców i warzyw. W trakcie zajęć dzieci rozpoznawały   i nazywały poszczególne owoce i warzywa, rozwiązywały zagadki oraz zadania  w „Kubusiowych książeczkach”,  wykonały owocowe koreczki, które były zdrowym, kolorowym i pełnym witamin  przysmakiem na podwieczorku. Wspólne zabawy umilała nam piosenka „Witaminki”, która rozbrzmiewała w naszej sali już od rana.

 

 

Dzień Marchewki

 

W kwietniu swoje święto obchodziła marchewka. Pamiętała o tym nasza grupa, dlatego uczciliśmy ten dzień w szczególny sposób. Wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorze pomarańczowym. Oprócz wspólnych zabaw przy wesołej muzyce, dzieci poznały na zajęciach informacje i ciekawostki o marchewce. Układały „marchewkowe” puzzle, rozwiązywały zagadki, wzięły udział w quizie. W tym dniu razem z paniami przedszkolaki wykonały pyszną i przede wszystkim zdrową surówkę z marchwi i jabłek.

 

 

 

Wiosna wkoło, a nam jest wesoło.

 

 

Wycieczka do sklepy zoologicznego.

 

Dzień Przyjaciół Natury

24 kwietnia obchodziliśmy Dzień Przyjaciół Natury. Były to kolejne zajęcia w ramach realizacji programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Podczas zajęć dzieci oglądały sylwety dwóch planet – pięknej i zanieczyszczonej Ziemi. Rozważaliśmy, na której z nich mieszkałoby się przyjemniej i dlaczego. Przedszkolaki segregowały śmieci do odpowiednich pojemników. Dowiedziały się, że nie należy śmiecić, zanieczyszczać powietrza, marnować wody i nadużywać energii. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy plakat pt. „Jesteśmy Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury. Dbamy o naszą Planetę”.

 

 

 

Z wizytą w państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie

 

15 maja wybraliśmy się z wizytą do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Pan strażak opowiedział dzieciom o swojej pracy. Zapoznał dzieci ze strojem w jaki ubiera się do akcji, wozami strażackimi oraz ich wyposażeniem. Przedszkolaki miały okazję wejść do samochodu, przymierzyć kask i przez chwilę poczuć się „małym strażakiem”. Na końcu spotkania wszystkie dzieci podziękowały strażakom za mile spędzony czas połączony z nauką i wręczyły własnoręcznie wykonany obrazek.

 


Dzień mamy i taty

Bajkoland

Dnia 29 maja tuż po śniadaniu wybraliśmy się z grupą 5-6 – latków do Bajkolandu w Ostrzeszowie. Prawie przez dwie godziny dzieci bawiły się w basenie z kolorowymi piłkami i zjeżdżalniami,  korzystały z samochodzików, skoczków oraz trampoliny. Zabawa sprawiła dzieciom wiele radości, zaspokoiła naturalną potrzebę ruchu oraz rozwijała relacje koleżeńskie.

Dzień dziecka

3 czerwca obchodziliśmy w swojej grupie Dzień Dziecka. W tym dniu towarzyszyły nam gry zręcznościowe oraz tańce z balonami. Po radosnej i pełnej śmiechu zabawie czekał na nas poczęstunek, który przygotowali rodzice. Dopełnieniem był kolorowy upominek dla każdego dziecka – pojemnik na kredki. Na każdej twarzy  widniał uśmiech, nie przeszkadzał nam nawet deszcz za oknem.

 

 

CERTYFIKAT KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY

 

13 czerwca ukończyliśmy realizację V edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” zainicjowany przez firmę Tymbark i markę KUBUŚ. Tym samym otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu Kubusiowych Przyjaciół Natury. Program miał na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii w roku szkolnym 2012/2013. Dzięki akcji dzieci otrzymały ciekawe materiały edukacyjne. Na ich podstawie realizowaliśmy wiele działań, by zadbać o otaczające nas środowisko, m.in.: odbyliśmy wycieczkę do Nadleśnictwa Przedborów, segregowaliśmy śmieci, zbieraliśmy zakrętki, zużyte baterie, świętowaliśmy specjalne dni: Dzień Warzyw i Owoców, Dzień Marchewki, Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury.

 

Wspólne koncertowanie z uczniami szkoły muzycznej Adama Fulary- 11.06.2013.

 

 

Zwiedzamy Dziedziniec Baszty Kazimierzowskiej w Ostrzeszowie- 13.06.2013