Historia

Są chwile, które w pamięci zostają…

ZARYS HISTORII PRZEDSZKOLA NR 5 W OSTRZESZOWIE

Dzieje każdego miejsca tworzone są przez osoby z nim związane. Tak też jest w przypadku Przedszkola nr 5 w Ostrzeszowie.

            Zapoczątkowało ono działalność 6 września 1982r. Podczas uroczystego otwarcia, ówczesny Inspektor Oświaty i Wychowania – Józef Stagraczyński przedstawił historię powstania przedszkola. Decyzja o jego budowie została podjęta pod koniec 1979r. Terenowy Zespół Usług Projektowych w Ostrzeszowie opracował, w czynie społecznym, pełną dokumentację projektowo – kosztorysową, a środki finansowe na budowę placówki przekazały przedsiębiorstwa: Fabryka Urządzeń Mechanicznych „Ponar Ostrzeszów”, Przedsiębiorstwo Modernizacji Przemysłu Maszynowego „Techma” w Ostrzeszowie i  Ostrowskie Zakłady Drobiarskie „Poldrób” w Ostrzeszowie. W połowie 1980r. rozpoczęła się budowa, a już we wrześniu 1982r. nastąpiło otwarcie przedszkola. Józef Stagraczyński, podczas inauguracyjnego przemówienia, podkreślił, iż: Rozpoczęcie pracy nowego przedszkola to dzień odświętny dla zgromadzonych przedszkolaków, dzień wzruszeń dla ich rodziców, a także dzień wiary i nadziei, że placówka będzie miejscem bezpiecznym dla dziecka.

            Dziś, z perspektywy 30 lat istnienia przedszkola, można stwierdzić, że placówka przez wszystkie lata świetnie wywiązywała się z tej roli. Każdego roku w przedszkolu organizowane były stałe imprezy związane z różnymi świętami, np. mikołajki, wigilia, zabawa karnawałowa, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Chłopca, Dzień Kobiet, zajączek wielkanocny, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca. Odbyło się wiele niezapomnianych wycieczek, konkursów, akademii, spektakli teatralnych, zabaw itp.

            Pierwszym dyrektorem przedszkola została Aleksandra Nowakowska, a placówka przyjęła kilka grup dzieci, których wychowawcami zostały: M. Świstak, G. Adamska, A. Piekarska. Pierwszymi absolwentami przedszkola w 1983r. byli: Agnieszka Bednarek, Piotr Chlebowicz, Bożena Cierlach, Łukasz Domagalski, Marzena Figoń, Agnieszka Frączek, Tomasz Grochowski, Anna Harabasz, Katarzyna Jankowska, Katarzyna Kamińska, Rafał Konarski, Paweł Kwiatkowski, Magdalena Małyszka, Agnieszka Nikodemska, Paweł Pawlak, Jacek Sauer, Kondrat Skrobacz, Michał Sobczak, Tomasz Szymański i Katarzyna Trzcińska.

            20 lipca 1983r. przedszkole odwiedziło małżeństwo z Norwegii: Gerd i Eywind Grundt. Podarowali przedszkolakom zabawki i złożyli serdeczne życzenia.

            W roku szkolnym 1983/84 pracę w przedszkolu podjęły: A. Stanisławek i A. Terziman. Kolejny rok szkolny to początek pracy A. Jurkiewicz. Przedszkolaki miały też okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu – akademii z okazji 90-tych urodzin p. Władysława Mydlaka.

            W roku szkolnym 1986/87 pracę pedagogiczna podjęły: A. Armatys, M. Możdżanowska, B. Pawlak, M. Szpot. W kolejnym: I. Sobczak, W. Stacherzak.

            24 lutego 1988r. w Przedszkolu nr 5 odbyło się posiedzenie Zespołu Kierowniczego przy Inspektorze Oświaty i Wychowania w Ostrzeszowie. Stwierdzono, że przedszkole posiada wysoko wyszkoloną kadrę, umiejętnie kierowana przez p. dyrektor, a jego sale i korytarze są estetycznie zagospodarowane, świadczą o dużej dbałości jego pracowników o wygląd i odpowiednie warunki wychowania, nauki i odpoczynku.

            Rok później, podczas wizytacji w dniach 27.02.1989r. – 14.03.1989r., Inspektor Oświaty i Wychowania Marian Wichnowski pozytywnie ocenił pracę dyrektora oraz całej placówki.

            W roku szkolnym 1989/90 pracę w przedszkolu podjęły A. Pisula i G. Guzenda. Kadra pedagogiczna wyglądała następująco: dyr. Aleksandra Nowakowska, Małgorzata Możdżanowska, Maria Świstak, Alina Armatys, Wiesława Stacherzak, Grażyna Guzenda, Anna Pisula, Anna Wrzesińska.

            W następnym roku szkolnym na emeryturę odeszła dyrektor przedszkola Aleksandra Nowakowska, placówkę opuściły też panie: Anna Pisula, Grażyna Guzenda oraz Małgorzata Możdżanowska.

            Kolejnego dyrektora – B. Pomykałę – dzieci przywitały 1 września 1991r. Ciekawym wydarzeniem w tym roku szkolnym była wizyta Lesia – Truskawki 30 kwietnia 1992r. Ten niecodzienny gość wzbudził zachwyt, prezentowanymi przez siebie czarami.

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 1992r. wszyscy pracownicy przedszkola otrzymali życzenia od Przewodniczącego Rady Miejskiej Zygmunta Żurawskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Stanisława Wabnica. Z kolei dla dzieci szczególnie miła była wspólna zabawa przedszkolaków ze wszystkich placówek, zorganizowana 1 czerwca 1993r. przez władze miasta.

            W kolejnym roku szkolnym miała miejsce wizytacja z Kuratorium Oświaty i Wychowania. Odbywała się w dniach 14 – 30 marca 1995r., a przeprowadzająca ją wizytator – Ilona Rozwadowska – pozytywnie oceniła pracę dydaktyczno – wychowawczą przedszkola.

            W czerwcu 1996r. miały miejsce dwa ciekawe wydarzenia. 4 czerwca przedszkolaki zaprosiły uczniów kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 1, aby zaprezentować im „Czerwonego Kapturka”. 13 czerwca pierwszaki przyszły, aby wziąć udział w „Dniu Sportu”.

            Rok szkolny 1996/97 rozpoczął się od interesującej wycieczki do jednostki wojskowej w Ostrowie Wielkopolskim. Żołnierze pokazali przedszkolakom czołgi, wozy pancerne, samochody ciężarowe. Dzieci zwiedziły koszary i poligon. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola, a ten dzień na długo pozostał w ich pamięci.

            Jedną z interesujących niespodzianek w kolejnym roku szkolnym była wizyta w studio fotograficznym p. Grażyny Nelec. Przedszkolaki mogły dokładnie obejrzeć wszystkie sprzęty, a na koniec w profesjonalny sposób zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.

            W tym też roku szkolnym przedszkole otrzymało wyróżnienie za udział w „Bajkowym Karnawale”, zorganizowanym z okazji jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 2. Oprócz dyplomu dzieci dostały też zabawki do przedszkola.

            W roku szkolnym 1998/99 dzieci uczestniczyły w Zimowej Olimpiadzie z okazji 10-lecia Publicznego Przedszkola nr 6. Było to ciekawe wydarzenie. Zapłonął znicz olimpijski, odbyły się zawody z sankami, rzut kulą śnieżną do celu, lepienie bałwana. Wszyscy świetnie się bawili.

            Kolejną miłą imprezą był Festiwal Piosenki Przedszkolnej z okazji 30-lecia istnienia Przedszkola nr 2. Hanna Józefiak zaśpiewała piękną piosenkę „Jestem zakochana w mojej mamie” i została wyróżniona dyplomem.

            W roku szkolnym 1999/2000 tradycje wokalne kontynuowała Klaudia Łacina, która została wyróżniona podczas II Festiwalu Piosenki Przedszkolnej za wykonanie utworu pt. „Mama”.

            Nie zabrakło też atrakcji sportowych. 17 czerwca 2000r. odbyła się I Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. Dzieci z Przedszkola nr 5 zajęły w niej III miejsce.

            Wizytujący przedszkole urzędnicy z Zarządu M. i Gm. Ostrzeszów, złożyli wszystkim pracownikom życzenia dalszych sukcesów, gratulując jednocześnie dotychczasowych osiągnięć. W taki oto, miły, sposób rozpoczął się rok 2000/2001.

            24 kwietnia 2001r. sześciolatki wzięły udział w turnieju przedszkoli pt. „W krainie baśni”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2. Brały udział w licznych konkurencjach sportowych oraz wiedzowych i zajęły IV miejsce w turnieju, do którego zostały przygotowane przez p. Marię Zakrzewską.

            8 kwietnia 2002r. przedszkolaki uczestniczyły w II Turnieju Przedszkolu. Odbyły się konkurencje sprawnościowe, sportowe, zagadki, układanie puzzli itp. Przedszkole nr 5 uplasowało się tym razem na wysokim – drugim – miejscu, ustępując tylko grupie 6-latków ze Szkoły Podstawowej nr 3.

            Jeszcze lepiej spisały się przedszkolaki w kolejnym roku, podczas III Turnieju Przedszkoli, który odbył się 14 marca 2003r. Dzieci wzięły udział w konkurencjach sportowych, wiedzowych i plastycznych. Tym razem zajęły I miejsce, pokonując przedstawicieli wszystkich przedszkoli z Ostrzeszowa.

            2 miesiące później, po kilkuletniej przerwie, Przedszkole nr 5 postanowiło kontynuować organizowanie Miejsko – Gminnej Olimpiady Sportowej. Bardzo pomocny w zrealizowaniu tego celu był p. Jerzy Makles, który zaangażował się w organizację imprezy. Wysiłki organizacyjne dorosłych i zmagania sportowe dzieci zostały nagrodzone zdobyciem I miejsca na olimpiadzie.

            30 września 2003r. gościł w przedszkolu „Puls Tygodnia”. Redaktor tygodnika rozmawiał z dziećmi na temat najczęściej oglądanych bajek. Wypowiedzi dzieci zostały wydrukowane w „Pulsie”.

            18 marca 2004r. odbył się IV Turniej Przedszkoli. 7-osobowa drużyna z Przedszkola nr 5 zajęła tym razem II miejsce w zawodach.

            10 maja Vanessa Handziuk reprezentowała przedszkole w konkursie piosenki, w którym wzięli udział mali artyści z całego powiatu ostrzeszowskiego. Konkurs wyłonił wiele talentów i dał dzieciom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych  na scenie ostrzeszowskiego kinoteatru.

            W czerwcu, po raz kolejny, p. Jerzy Makles pomagał w przygotowaniu III Olimpiady Sportowej Przedszkolaków. Tym razem I miejsce zdobyły dzieci z Rogaszyc, II z Przedszkola nr 1, a III z Przedszkola nr 5. Honorowym gościem imprezy był starosta ostrzeszowski L. Janicki, który wręczył uczestnikom nagrody i medale.

            W roku szkolnym 2004/2005 Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Razem z Plastusiem i Słoniem Trąbalskim”. Na konkurs napłynęło 341 prac. Wśród tak dużej konkurencji III miejsce zajął Patryk Roszak z Przedszkola nr 5.

            27 stycznia 2005r. przedszkolaki uczestniczyły w wyjątkowym przedstawieniu. Miały okazję obejrzeć „Czerwonego Kapturka”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tym razem aktorami były panie z przedszkola, z dyrektor Małgorzatą Cieślą, w roli krasnoludka, na czele. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie i ciekawe doświadczenie.

            W V Turnieju Przedszkoli zaledwie jednym punktem dzieci z Przedszkola nr 1 pokonały przedstawicieli Przedszkola nr 5. Zabawa podczas jubileuszowych zawodów była znakomita.

            Kolejnych wrażeń dostarczyła IV Gminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków.            O medale walczono w pięciu konkurencjach: rzut piłeczka palantową, bieg na 30m, bieg           na 60m, skok w dal, sztafeta wahadłowa. Uwieńczeniem trudu olimpijskich zmagań były medale i puchary. Wręczali je starosta Lech Janicki i dyrektor Przedszkola nr 5 – Małgorzata Cieślak. Szczególną radość czuła pewnie p. Cieślak, gdyż to właśnie dzieci z prowadzonego przez nią przedszkola zajęły I miejsce.

            V Olimpiada Sportowa Przedszkolaków miała uroczystą oprawę, gdyż honorowymi gośćmi imprezy byli: burmistrz Stanisław Wabnic, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Skrzypek, starosta Lech Janicki. Tym razem dyplomy i nagrody czekały na wszystkich uczestników imprezy, gdyż przecież ważniejsze od zwycięstwa jest uczestnictwo w zawodach.

            30 kwietnia 2006r. odbył się V Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Przedszkole nr 5 reprezentowała 4-letnia Klaudia Janicka, która zaprezentowała piosenkę „Pluszowy miś”.

            W 2006r. w przedszkolu została wygospodarowana nowa sala, dzięki czemu można było przyjąć jeszcze jedną grupę 5-6-latków.

            24 października 2006r. przedszkole odwiedził kombatant, zasłużony mieszkaniec Ostrzeszowa – p. Władysław Graff. Bardzo ciekawie opowiadał o swym dzieciństwie, przeżyciach wojennych i napisanej przez siebie książce. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w niezwykłej lekcji historii.

            Miesiąc później przedszkole gościło kolejnego zasłużonego mieszkańca Ostrzeszowa – p. Stanisława Stawskiego – Komendanta Ostrzeszowskiego Hufca ZHR.

            21 kwietnia 2007r. podczas VI Olimpiady Sportowej Przedszkolaków, po zaciętej walce i dogrywce, Przedszkole nr 5 zajęło I miejsce w zawodach.

            Na początku kolejnego roku szkolnego przedszkole obchodziło ćwierćwiecze istnienia. Na uroczystość, która odbyła się z tej okazji, przybyli absolwenci oraz władze miasta i gminy. Nie zabrakło refleksji i podziękowań, m.in. od inspektora M. Wichnowskiego, wicestarosty Z. Witkowskiej, przewodniczącego Rady Miejskiej E. Skrzypka, wiceburmistrza M. Witka.

            18 kwietnia 2008r. Przedszkole nr 5 ponownie zajęło I miejsce podczas VIII Olimpiady Sportowej Przedszkolaków.

            Bardzo dobrze zaprezentowały się też dzieci w biegu przedszkolaków podczas Crossu Ostrzeszowskiego.Wśród dziewczynek trzy pierwsze miejsca zajęły kolejno: Wiktoria Cwojdzińska, Wiktoria Kosik i Weronika Wnuk, natomiast wśród chłopców: Jonatan Morszner, Paweł Graf oraz Szymon Szmaj.

            W roku szkolnym 2009/2010 dzieci z Przedszkola nr 5 wzięły udział w I edycji programu profilaktycznego, organizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Wojewódzkie i Powiatowe Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne. Program ten miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej ochrony zdrowia w sytuacji, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z osobą palącą. W ramach programu zorganizowano liczne zajęcia, wycieczki, prace plastyczne.

            W Przedszkolu nr 6 im. Misia Uszatka w Ostrzeszowie zorganizowany został powiatowy konkurs recytatorski. Przedszkole nr 5 reprezentowała Laura Lepczyńska, która zaprezentowała wiersz Czesława Janczarskiego „Tramwaj”.

            Również Laura została wyróżniona podczas IX Powiatowego Konkursu Piosenki Przedszkolnej, który odbył się 25 kwietnia 2010r. Laura Lepczyńska zaśpiewała znany przebój „Puszek Okruszek”.

            Podczas kolejnej – IX Olimpiady Sportowej Przedszkolaków – dzieci z Przedszkola nr 5 musiały uznać wyższość kolegów z Przedszkola nr 6 oraz z Rogaszyc.

            19 września 2010r. przedszkolaki wzięły udział w korowodzie podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi w Ostrzeszowie. Była to też okazja do wypuszczenia 750-ciu baloników do nieba (z okazji 750 lat istnienia miasta).

            29 września 2010r. miało miejsce wzruszające wydarzenie. Pożegnana została, odchodząca na emeryturę, po 13 latach sprawowania funkcji dyrektora, pani Małgorzata Cieśla. Na uroczystości obecni byli: burmistrz S. Wabnic, z-ca burmistrza M. Witek, dyrektor ZOPO M. Grzegorek, nauczyciele, pracownicy, rodzice, dzieci. Obowiązki dyrektora przedszkola przejęła p. Bożena Wajda – Kasprzyk, która uroczyście została powitana 1 października 2010r.

            2 grudnia 2010r. przedszkolaki wzięły udział w koncercie Majki Jeżowskiej, który odbył się w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie. Dzieci miały okazje na żywo posłuchać, lubianej przez wszystkich, piosenkarki.

            15 marca 2011r. z inicjatywy Rady Rodziców oraz grona pedagogicznego Przedszkola nr 5, podczas zebrania założycielskiego, powołano Stowarzyszenie RADOŚĆ DZIECKA. Główne cele Stowarzyszenia skupiają się wokół popularyzacji idei działań na rzecz dobra dzieci, promowania i rozwijania nowatorskich metod kształcenia i wychowania, działań na rzecz wzbogacenia bazy lokalowej oraz rzeczowej, służącej dzieciom, wspomagania rozwoju zawodowego nauczycieli oraz inicjowania różnych form współpracy przedszkola z rodzicami. W skład Zarządu Stowarzyszenia weszli przedstawiciele rodziców i grona pedagogicznego: prezes – Anna Mądra, wiceprezes – Magdalena Bocheńska, sekretarz – Paweł Mak, skarbnik – Katarzyna Wnuk oraz członkowie zarządu: Danuta Dominik, Beata Kępa i Małgorzata Białecka, natomiast komisję rewizyjną stworzyli: przewodnicząca – Bożena Wajda – Kasprzyk, z-ca przew. – Agnieszka Leśna oraz sekretarz – Wiesława Korczak. Oprócz wymienionych osób w zebraniu założycielskim uczestniczyli: Agnieszka Andrzejewska, Alina Armatys, Elżbieta Drzazga, Alicja Gomółka, Janina Kempa – Sidorenko, Justyna Mak, Robert Miguła, Kamila Pacyna, Monika Patławska, Marzena Piaskowska, Anita Puchała, Iwona Sauer, Agnieszka Siwek, Piotr Wieja, Anna Wrzesińska, Anita Zalejska.

            9 kwietnia 2011r. odbyła się X Sportowa Olimpiada Przedszkolaków. Jej hasło brzmiało: Bo liczy się sport i dobra zabawa. W jubileuszowych zawodach Przedszkole nr 5 zajęło I miejsce.

            Podczas kolejnego jubileuszu – X Powiatowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnejwyróżniona została Laura Lepczyńska z Przedszkola nr 5, a dyplom uczestnictwa otrzymała Agata Andrzejewska.

            Dzieci z Przedszkola nr 5 nie zabrakło również podczas 47. Crossu Ostrzeszowskiego. W biegu dziewcząt V miejsce zajęła Wiktoria Roszak, a wśród chłopców na tej samej pozycji uplasował się Marcel Dryjański.

            21 czerwca 2011r., po rocznym pełnieniu obowiązków dyrektora, w wyniku konkursu dyrektorem Przedszkola nr 5 została Bożena Wajda – Kasprzyk.

            W roku szkolnym 2011/2012 dzieci z Przedszkola nr 5 po raz kolejny wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi. 11 września przeszły w barwnym korowodzie ulicami miasta i uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach.

            Ważnym wydarzeniem było rozstrzygnięcie konkursu na nazwę i logo przedszkola.     Na posiedzeniu komisji 12 grudnia 2011r. zasiedli: dyrektor Bożena Wajda – Kasprzyk, nauczyciele: Magdalena Bocheńska, Katarzyna Szkopek – Karwacka, Beata Kępa oraz rodzic – Elżbieta Krzywańska. Przeanalizowano 45 prac na logo i 65 propozycji nazw przedszkola. W drodze głosowania I miejsce w projekcie na logo przyznano Damianowi Klósce, natomiast w konkursie na nazwę przedszkola zwyciężyła Wiktoria Cwojdzińska. Od tej chwili dzieci chodzą do Słonecznego Zakątka.

            16 grudnia z inicjatywy Stowarzyszenia RADOŚĆ DZIECKA odbyły się zajęcia pod nazwą „O co chodzi z tą Unią Europejską?” W związku z unijną tematyką do przedszkola przybył niecodzienny gość – poseł do parlamentu europejskiego – Andrzej Grzyb.

            W 48. Crossie Ostrzeszowskim wzięło udział siedmioro dzieci z Przedszkola nr 5. Marcel Dryjański wywalczył I miejsce w grupie chłopców. Zawody ukończyli także: Norbert Paterski, Alan Dolata, Adam Ciupek, Dominik Bacik, Oskar Gomółka, Katarzyna Dominik i Nikola Lipińska.

            Tradycyjnie już przedszkolaki uczestniczyły w olimpiadzie sportowej, która odbyła się po raz 11. Rywalizacja była zacięta, lecz tym razem nie przyznawano miejsc – liczył się sam udział w imprezie, która miała być wspaniałą, radosna zabawą. Dlatego każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę.

            W XI Powiatowym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej na liście wyróżnionych znalazła się Emilia Wielanek, która zaprezentowała piosenkę „Puszek Okruszek”.

1 czerwca 2012r. w Przedszkolu nr 5 panowała szczególna atmosfera. Wynikała ona z faktu, że „zrobiliśmy to!” – zbudowaliśmy miasteczko ruchu drogowego i mogliśmy dokonać jego otwarcia w Dniu Dziecka. Do Słonecznego Zakątka przybyli zaproszeni goście: burmistrz Mariusz Witek, v-ce burmistrz Paweł Uścinowicz, starosta Lech Janicki, dyrektor ZOPO Marian Grzegorek, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Krystyna Sikora, policjantka Ewa Jakubowska. Pojawiły się również osoby, które swą pracą w szczególny sposób przyczyniły się do budowy miasteczka.Podczas uroczystości wszyscy byli wzruszeni. Najbardziej chyba dyrektor przedszkola Bożena Wajda – Kasprzyk oraz prezes Stowarzyszenia RADOŚĆ DZIECKA Anna Mądra. Stowarzyszenie, działające przy przedszkolu, zrealizowało najważniejszy w tym roku projekt – miasteczko zostało wybudowane miesiąc przed upływem wyznaczonego terminu. Przyczyniło się do tego wiele osób; przede wszystkim pracownicy przedszkola oraz rodzice uczęszczających do niego dzieci. Bez ich zaangażowania i pracy nie udałoby się osiągnąć zamierzonego celu. Dzięki nim przedszkolaki mogły w Dniu Dziecka cieszyć się z otwarcia miasteczka ruchu drogowego. Do osób, które najczęściej pomagały przy budowie należą: Aleksander i Danuta Dominikowie, Justyna i Paweł Makowie, Katarzyna i Paweł Wnuk, Anna i Tomasz Mądrzy, Marcin Cieplik, Monika  i Jacek Patławscy, Krzysztof  Nowicki, Anna i Grzegorz Sieradzcy, Alicja i Zygmunt Gomółkowie, Krzysztof Wilk, Magdalena i Marek Bocheńscy, Andrzej Pacyna, Beata Kępa, Małgorzata Białecka.

            Z okazji otwarcia miasteczka wszystkie przedszkolne grupy przygotowały ciekawe piosenki, tańce i wierszyki. Goście powiedzieli wiele miłych słów, a p. policjantka podkreśliła, jak ważne jest poznawanie przez dzieci zasad ruchu drogowego w praktyce, co będzie możliwe właśnie dzięki wybudowaniu miasteczka.

            Po części artystycznej nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi i miasteczko zostało otwarte. Był to długo oczekiwany przez wszystkich moment. Teraz dzieci będą mogły na co dzień w bezpiecznych warunkach poznawać zasady ruchu drogowego.

            Rok szkolny 2011/2012, zamykający pierwsze trzydziestolecie istnienia, Przedszkole nr 5 pożegnało w następującym składzie kadrowym: dyrektor: Bożena Wajda – Kasprzyk; nauczyciele: Alina Armatys, Małgorzata Białecka, Magdalena Bocheńska, Grażyna Guzenda, Beata Kępa, Wiesława Korczak, Katarzyna Szkopek – Karwacka, Marzena Piaskowska, Anna Wrzesińska, Agnieszka Klóska; pracownicy administracyjno – obsługowi: Danuta Lubda, Krystyna Bury, Agnieszka Pawlak, Anna Kobzda, Maria Zakręt, Irena Kawalec, Jolanta Kubiak, Jolanta Dziekan, Maria Zając, Maria Marzyńska, Monika Fluder, Zdzisław Landzwojczak.

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

 

2005

2012

30-lat Przedszkola nr 5